Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Puana değil, yetenek ve ilgiye göre seçim

Giriş Tarihi: 28.4.2015
Puana değil, yetenek ve ilgiye göre seçim
29 Nisan'da ilk oturumu yapılacak TEOG sınavının ardından lise yerleştirme telaşı başlayacak. Bu süreçte öğrencilerden çok veliler heyecan yaşıyor. Anne babalar için sancılı ve biraz da karmaşık bu dönemde en doğru lise tercihini yapmak için puan kadar çocukların ilgi ve yeteneklerinin de dikkate alınması gerekiyor. Sadece yerleştirme puanı esas alınarak yapılan tercihler çocuklarınızın mutsuz bir lise hayatı yaşamasına ve yanlış mesleklere yönelmesine neden olabilir. Uğur Okulları Rehberlik ve Ölçme Değerlendirme Direktörü Nazik Kösegil lise seçiminde nelere dikkat edilmesi gerektiğini şöyle sıraladı:
* LİSE TÜRÜNÜ SEÇİN: Seçilecek olan lise ya da liselerin özellikleri araştırılmalı. Önemli olan velinin "Çocuğum için hangi tür lise tercih etmeliyiz?" sorusuna doğru yanıtı bulmasıdır. Çünkü her lise türünün farklı kariyer planları sunması, velilerin çocukları için hangisinin uygun olduğuna karar vermesine yardımcı olur.
* FİZİKİ ÖZELİKLERE DİKKAT: Bina özellikleri değil, dersliklerin büyüklüğünün öğrenci sayısı ile orantılı olması önemlidir.
* ÖSYS BAŞARISINI ARAŞTIRIN: Öğretmen kadrosunun niteliği, okulun ÖSYS ve diğer akademik alanlardaki başarısı okulun eğitim-öğretim düzeyi hakkında fikir verir.
* DESTEK HİZMETLERİ YETERLİ Mİ? Okulun rehberlik servisinin çalışmaları öğrencinin sosyal ve zihinsel gelişimini desteklemelidir.
* SOSYAL HAYAT NASIL? Kulüp çalışmaları ve eğitsel kol faaliyetleri öğrencinin sosyal sorumluluklar edinmesinin ve kendini tanımasını sağlar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Puana değil, yetenek ve ilgiye göre seçim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN