Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Çok sıkılıyorum' diyen çocuğa dikkat!

İntihar eden 15 yaş altındaki çocukların sayısındaki artışa dikkat çeken uzmanlar velileri uyardı: Çocuğunuz sürekli sıkıldığından yakınıp "artık dayanamıyorum" diyorsa dikkatli olun

Giriş Tarihi: 29.4.2015
'Çok sıkılıyorum' diyen çocuğa dikkat!
Türkiye'de intihar vakalarının gençler arasında giderek yaygınlaşması aileleri de endişelendiriyor. 15-24 yaş grubu arasında intihar en yaygın 3'üncü ölüm nedeni olarak gösteriliyor. Son olarak İzmir'de önceki gün 12 yaşındaki ilköğretim öğrencisinin intihar ederek yaşamına son vermesi durumun ciddiyetini bir kez daha ortaya koydu. Uzmanlar, intihara meyilli gençlerin önceden sinyal vermeye başladığını belirterek çocuklarını yakından takip etmeleri konusunda velileri uyarıyor. Yaşar Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Berrin Eylen Özyurt, intihar sinyalleri veren davranış şekillerini şöyle sıraladı:
Kendisini öldürmekten ya da ölümden bahsediyorsa (Keşke ölsem, size daha fazla problem olmayacağım, artık dayanamıyorum gibi...)
Ölüm ya da intiharla ilgili şeyler okuyorsa...
Vasiyet ya da ölüm ilanı yazıyor, veda ediyorsa...
Değersiz ya da çaresiz hissettiğini söylüyorsa...
Önemli eşyalarını başkalarına dağıtmaya başladıysa...
Daha önce ilgilendiği şeylere ilgisi azaldıysa...
Sürekli sıkıldığını söylüyorsa
Kişilik değişiklikleri ortaya çıktıysa, ailesinden ve arkadaşlarından uzaklaştıysa...
İsyankar ve şiddet içeren içeren davranışlar göstermeye başladıysa...
Dış görünüşüne ilgi göstermiyorsa...

SOSYAL MEDYA ELE VERİYOR
İntihar etmeyi düşünen gençlerin aslında sosyal medya hesaplarında önemli ipuçları sunduklarını da ifade eden Özyurt "Bu tür mesajlar fark edildiği an hemen müdahale edilmeli. Gerektiğinde bir hastaneye başvurularak, psikiyatri uzmanından destek alınmalı" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Çok sıkılıyorum' diyen çocuğa dikkat!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN