Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Din kültürü zorladı fen bilimleri kolaydı

2 gün süren TEOG'daki hadis ve ayet yorumları içeren din kültürü ve ahlak bilgisi soruları öğrencileri zorladı. Fen ve teknoloji ise geçen yıla göre daha kolaydı

Giriş Tarihi: 1.5.2015
Din kültürü zorladı fen bilimleri kolaydı
1 milyon 282 bin 512 ortaokul 8'inci sınıf öğrencisinin iki gündür devam eden TEOG ortak sınavları dün sona erdi. Bu sınavlara katılamayan ve mazeretini belgeleyen öğrenciler 16-17 Mayıs'taki mazeret sınavlarına girebilecek. Ortak sınav sonuçları 5 Haziran'da açıklanacak. Sonuçlar açıklandıktan sonra adaylar aynı günden itibaren 9 Haziran akşamına kadar sonuçlara itiraz edebilecek. 24 Haziran'da öğrencilerin Yerleştirmeye Esas Puanları (YEP) da bakanlık tarafından duyurulacak. 24 Haziran'da Yerleştirmeye Esas Puanlarını öğrenen öğrenciler aynı günden itibaren 10 Temmuz'a kadar özel okullara kayıt yaptırabilecek. Devlet okulları için tercihler ise 6-16 Temmuz arasında yapılacak. 6 dersten yapılan sınavlarda bu yıl öğrencileri en çok din kültürü ve ahlak bilgisi soruları zorladı. Hadis ve ayet ağırlıklı yorum soruları zorlayıcı oldu. Fen ve teknolojiden ise geçen yıla nispeten daha kolay sorular geldi, üst gruptaki öğrencileri ayırt edici nitelikte değildi.

MATEMATİK YİNE BELİRLEYİCİ

Sınavın ilk gün sorularını değerlendiren Bilfen İlköğretim Kurumları bölüm başkanları matematik sorularının bu yıl yine belirleyici olacağını söyledi. Matematik bölüm başkanı Ali Keskin "Görseli yorumlama gücü iyi olan öğrenciler öne plana çıkacaktır. Olasılık sorusu eleyici olacaktır" dedi. Türkçe'de ise dil bilgisi soruları rahat çözülebilecek nitelikteyken paragraf soruları zorlayıcı oldu.

İNKILAPTA BİR İLK YAŞANDI
Sınavın ikinci gününü değerlendiren Uğur Okulları bölüm başkanları inkılap tarihi ve Atatürkçülük dersinden bu yıl ilk kez 1'inci sınav konularından soru gelmediğini söyledi. Genel olarak kolay düzeyde olan sorular öğrenci ayırt edici nitelikte değildi. Dün yapılan yabancı dil sınavında da öğrenciyi eleyebilecek sorular yer almadı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Din kültürü zorladı fen bilimleri kolaydı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN