Türkiye'nin en iyi haber sitesi

UDEF'ten "Türkçe olimpiyat" yanıtı: Günaydın!

UDEF, paralel medyanın "Türkçe olimpiyatlarını kopyaladılar" haberlerine "Uluslararası öğrenci buluşmalarını 8 yıldır yapıyoruz. Günaydın" diyerek cevap verdi

Giriş Tarihi: 13.5.2015
UDEF'ten Türkçe olimpiyat yanıtı: Günaydın!
Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF), Türkiye'de eğitim gören misafir öğrencileri bir araya getiren buluşmasını "Türkçe Olimpiyatlarını'nı kopyaladılar" şeklinde haberleştiren paralel medya organlarına sert yanıt verdi. UDEF Başkanı Mehmet Ali Bolat "Uluslararası öğrenci buluşmalarını 8 yıldır yapıyoruz. Etkinlikler sanki ilk defa yapılıyormuş gibi haber yapan ve bu bilgisizlikleri üzerinden çamur atmaya kalkan bazı yayın organlarına 'Günaydın' demek durumundayız" diye konuştu. Etkinliğin final programı 16 Mayıs Cumartesi günü İstanbul Sinan Erdem Spor Salonunda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın katılımı ile gerçekleştirilecek.

ONLAR ZATEN TÜRKİYE'DE ÖĞRENCİLER

Etkinliğe katılan gençlerin zaten Türkiye'deki lise ve üniversitelerde yıllardır öğrenci olduğunu hatırlatan Bolat "Hiçbir öğrenciyi buluşmalara katılsın diye yurtdışından getirmiyoruz, yarıştırmıyoruz, jürimiz yok. Kendi kültürlerini tanıtıyorlar. Herhangi bir dil ya da Türkçe yönlendirmesi veya vurgusu yapmıyoruz. Yaptığımız organizasyon her yönüyle özgün bir faaliyettir. Önceki yıl 18 ilde yaptığımız etkinlikleri bu yıl 33 ile çıkardık" dedi. Bolat Türkiye'deki yabancı öğrenci istatistiklerini de şöyle sıraladı: "Uluslararası öğrencilerin ülke tercihinde hızla yükselen Türkiye, 2010 yılında 17 bin misafir öğrenciye ev sahipliği yaparken bu sayı 2015 yılında 160 ayrı ülkeden 80 bine ulaşmıştır. Önümüzdeki 5-6 yılın sonunda misafir öğrenci sayısının 200 bini aşması bekleniyor"
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
UDEF'ten "Türkçe olimpiyat" yanıtı: Günaydın!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN