Türkiye'nin en iyi haber sitesi

MEB Veli Bilgilendirme ve eOkul Yönetim Bilgi Sistemi Öğrenci Bilgileri

Giriş Tarihi: 14.5.2015 10:44
MEB E-Okul Veli Bilgilendirme ve eOkul Yönetim Bilgi Sistemi Öğrenci Bilgileri

veli bilgilendirme sistemi ve yönetim bilgi sistemi ile not ve devamsızlık bilgilerine kolayca ulaşabilirsiniz. E-Okul veli bilgilendirme sistemi not ve devamsızlık bilgilerini öğrenmek ve E-Okul veli bilgilendirme sistemi hakkında detaylı bilgiye sahip olabilmek için haberimizi inceleyebilirsiniz.

Milli eğitim Bakanlığı'nın çalışmaları sonucu hazırlanmış olan sisteminin bir parçası olan, e-okul veli bilgilendirme sistemi, yalnızca veliler için düzenlenmiştir. Sürekli ve düzenli olarak okula gidip, çocuğu hakkında bilgi alma imkanına sahip olamayan aileler için oldukça kullanışlı olan, e-okul veli bilgilendirme sistemi, öğrenciler ile ilgili bir takım bilgilerin yer aldığı sanal belgedir. İnternet ağının olduğu her yerden e-okul veli bilgilendirme sistemine giriş yapmak ve devamında, öğrenciler ile ilgili bilgi almak mümkündür.

E-OKUL GİRİŞİ VE SORGULAMALAR İÇİN TIKLA

Ailelerin, e-okul veli bilgilendirme sistemine giriş yapmaları ile birlikte, öğrencileri hakkında öğrenebilecekleri bilgileri aşağıda anlattığımız şekilde şöyle sıralayabiliriz;

Aileler, öğrencilerinin okulda yapmış oldukları devamsızlık durumu bilgilerine e-okul veli bilgilendirme sistemi üzerinden ulaşabilirler.

Öğrencilerinin, eğitim-öğretim dönemi sonlarında, almaya hak kazanmış oldukları takdir, teşekkür belgesi gibi belgelerin bilgisine ulaşabilirler.

Okulda sene içinde girmiş oldukları sınav not bilgileri, proje ve davranış durumlarından aldıkları not bilgilerine ve dönem sonlarında edinmiş oldukları karne notlarının bilgisini öğrenebilirler.

Tüm bunlara ek olarak, öğrencilerinin gelişim raporlarının bilgisi gibi konularda merak ettiklerini öğrenebilirler.

Aileler, yukarıda sıralamış olduğumuz bu işlemleri yapabilmek için,ilk önce e-okul veli bilgilendirme sistemine giriş yapmaları gerekmektedir. Bu durumda, aileler, e-okul veli bilgilendirmesistemine aşağıda anlatmış olduğumuz şekilde giriş yapabilirler;

Veliler burada ilk önce,e-okul.meb.gov.tr adresine giriş yaparak işleme başlayabilirler.

Burada, daha sonraki aşamada, açılacak olan yeni sayfada sırası ile; 'Resimdeki Rakamlar', 'Kullanıcı Adı', 'Şifre' şeklinde hazır bulunan bölümleri göreceklerdir.

Daha sonrasında, bilgilerinizin istendiği bu bölümleri doğru ve eksiksiz şekilde doldurmalılar.

Tüm bu işlemlerin ardından son olarak, yine aynı sayfada yer alan ve 'Giriş' yazan bölümü işaretleme yapmalılar.

Böylece, aileler ya da veliler, e-okul veli bilgilendirme sistemine giriş yaparak, sonrasında öğrencileri hakkında bilgi edinebilirler.

E-OKUL YÖNETİM BİLGİ SİSTEMİ

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, vatandaşların hizmetine sunulmuş olan e-okul yönetim bilgi sistemi, bu defa, eğitimciler ve yöneticiler tarafından kullanılacak şekilde hazırlanmıştır. e-okul yönetim bilgi sistemi içeriğinde, okul, öğrenciler ve yönetmelik ile ilgili hemen her bilgiyi bulundurmaktadır. e-okul yönetim bilgi sistemi sayesinde, yönetici ve öğretmenler, okul ve öğrencileri ile ilgili yerine getirmeleri gereken işlemlerini, daha hızlı ve pratik şekilde yapabilirler.

Yönetici ve öğretmenler, e-okul yönetim bilgi sistemi üzerinden aşağıda sıralamış olduğumuz işlemleri yapabilmektedirler. e-okul yönetim bilgi sistemi üzerinden yapılabilen bu bahsi geçen işlemler şöyledir;

Burada öğretmenler, sorumlusu oldukları ve derslerine girmiş oldukları, öğrencilerinin sınav, proje, performans vb. gibi notlarını, devamsızlık durumlarını ve diğer bazı bilgilerini ne aktarabilirler.

e-okul yönetim bilgi sisteminde yöneticiler, okullarında bulunan öğrencilerin kayıt işlemlerinin bilgisi, dosya bilgileri gibi işlemlerini e-okul sistemine aktarırlar.

Yöneticiler, öğrencilerin güncel fotoğraflarını, e-okul sistemine düzenli olarak yüklenmesi işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Yöneticiler, öğrencilerin, nakil durumları, devamsızlık durumları ve devamsızlık bilgisinin takibi gibi işlemleri, e-okul yönetim bilgi sistemi aracılığı ile e-okul sistemine yükleyebilirler.

Yönetici ve öğretmenler, yukarıda sıralamış olduğumuz bu işlemleri yapabilmek için, tıpkı, e-okul veli bilgilendirme sisteminde velilerin yaptığı gibi, ilk önce sisteme giriş yapmaları gerekmektedir. Bu durumda, yönetici ve öğretmenler, bu işlemleri yapabilmek için, ilk önce e-okul yönetim bilgi sistemine giriş yapmak durumundadırlar.

Buna göre, öğretmen ve yöneticiler e-okul yönetim bilgi sistemine şu şekilde giriş yapabilirler;

Burada ilk önce,'e-okul.meb.gov.tr'adresine giriş yapmaları gerekmektedir.

Hemen sonrasında, burada açılan yeni sayfada, 'Resimdeki Rakamlar', 'Kullanıcı Adı' ve 'Şifre' şeklinde hazır bulunmuş olan bölümleri göreceklerdir.

Tüm bu işlemlerin ardından, son işlem olarak ise, bu hazırlanmış olan bölümleri dikkatlice doldurmaları gerekmektedir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
MEB E-Okul Veli Bilgilendirme ve eOkul Yönetim Bilgi Sistemi Öğrenci Bilgileri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN