Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünya dili Türkçe’ye ilgi artıyor

İstanbul Üniversitesi Dil Merkezi ve Yunus Emre Enstitüsü işbirliğiyle "Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretmeni" sertifika programı kapanış töreni yapıldı.

Giriş Tarihi: 28.5.2015 13:16 Güncelleme Tarihi: 28.5.2015 14:58
Dünya dili Türkçe’ye ilgi artıyor
Proje kapsamında 18 Türkçe öğretmeni Yabancılar için Türkçe öğretimi alanında eğitim ve staj imkanından yararlandı. Eğitim sonunda ders anlatıp sınavlarda başarılı olan 14 adaya sertifika verildi.

İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, İstanbul Üniversitesi olarak Türkçeye her alanda sahip çıktıklarını ve dünya çapında bir bilim dili olması için gayret gösterdiklerini belirterek Dil Merkezi'nin gerek mülteci kamplarındaki Türkçe eğitimi projelerinde gerekse Almanya, Avusturya gibi ülkelerdeki Türk çocuklarına yönelik çalışmalarda aktif rol aldığını bu projede de Yunus Emre Enstitüsü ile işbirliği içinde bulunmaktan duyduğu memnuniyeti belirtti.

Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof.Dr. Hayati Develi ise yurtdışında Türkçe'ye artan ilgiden dolayı açtıkları kültür merkezlerinde Türkçe kurslarına yoğun ilgi gördüklerini belirtti.

Her yıl bu alanda çalışacak nitelikli İstanbul Üniversitesi Dil Merkezi Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Yalçın Yılmaz ise konuşmasında "Türkiye'nin 2023 vizyonunda bugün 72.000 olan uluslararası öğrenci sayımızı 250.000'e çıkarma hedefi bulunmakta. Ayrıca yurt dışında açtığımız Yunus Emre Kültür Merkezlerinin sayısı 40'a ulaştı.

Bu sebeple bu alanda çalışacak 5000 öğretmene ihtiyacımız var. Yabancılar için Türkçe öğretmenliği alanında yetişmiş insan ihtiyacını karşılamak için bu eğitimleri vermekteyiz" dedi.

Törende ayrıca Yunus Emre Enstitüsü tarafından dünyanın çeşitli ülkelerinden getirilecek 200 Türkoloji öğrencisinin İstanbul Üniversitesi Dil Merkezi'nde eğitim alması için işbirliği protokolü imzalandı. Temmuz ayında başlayacak Türkçe Yaz Okulu'nda 200 öğrenci 6 hafta boyunca Türkçe ve Türk Kültürü dersleri alacaklar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünya dili Türkçe’ye ilgi artıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN