Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'nin adı ilahiyat fakültesine verildi

Demokrat Parti'den 1950-60 yılları arasında Samsun Milletvekilliği yapan merhum Ahmet 'nin adı ders salonuna verildi.

Giriş Tarihi: 28.5.2015 16:41
Tevfik İleri'nin adı ilahiyat fakültesine verildi
Demokrat Parti'den 1950-60 yılları arasında Samsun Milletvekilliği yapan eski bakanlardan merhum Ahmet 'nin adı, kurucuları arasında olduğu Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'ndeki bir ders salonuna verildi.

Fakülte yönetimi, Milli Eğitim Bakanlığı döneminde, din kültürü ve ahlak bilgisi dersinin ilköğretim müfredatına girmesi ve kapatılan imam-hatip okullarının yeniden açılması gibi kararlara imza atan İleri'nin adını, yeni yapılan bir ders salonuna verdi.

AÇILIŞA OĞLU CAHİT İLERİ KATILDI

Ayrıca, Tevfik İleri ve beraberindekilerin 1959'da fakültenin açılışında çektirdikleri fotoğraf da binanın girişine asıldı.
Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Köse ve merhum Tevfik İleri'nin oğlu Cahit İleri, salonun açılışını gerçekleştirdi.

Dekan Köse, açılışta, 10 yıl bakan olarak Türkiye'nin imarında önemli hizmetler gerçekleştiren, vatan sevdalısı olarak tanıdıkları bir büyüklerini anmak ve öğrencilere de bu kurumun geçmişini hatırlatmak istediklerini söyledi.

Öğrencilerinin, ülkenin hangi kara günlerden geçtiğini bilmesini istediklerini, bu vesileyle okuldaki bir dersliğe rahmetli İleri'nin adını verdiklerini dile getiren Köse, "Ailesinin acılarını bir vesile hafifletmekten gurur duyuyoruz" diye konuştu.

Cahit İleri ise 27 Mayıs 1960 darbesinin tarih açısından yüz kızartıcı bir dönem olduğunu aktardı.

"DEMOKRAT PARTİ MİLLETE HİZMET ETTİ"

Bugünün darbenin yapıldı gün olduğunu anımsatan İleri, "Babamı minnetle anıyorum. Demokrat Parti iktidarı memlekete çok hizmet yapan bir iktidardı. İşte bu yüzden onları unutturamadılar. Bunun ispatı olarak şimdi bu güzel salona babamın ismi ithafen veriliyor" ifadelerini kullandı.

İleri, günümüzdeki pek çok din adamının Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde yetiştiğini ifade ederek, "Burası 1959'da babamın gayretleriyle açılmış bir yer. Bu kurum cumhuriyet tarihimizin en yüksek seviyede ilk dini eğitim veren müessesesi. Adını bildiğimiz birçok din adamı bu müessesenin talebeleri arasında. Burada babamın hizmeti var ve babam bundan çok mutlu ve memnundu" dedi.

Tevfik İleri, 27 Mayıs darbesinden sonra Yassıada'da yargılanmış ve cezaevindeyken rahatsızlanarak 1961'de hayatını kaybetmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tevfik İleri'nin adı ilahiyat fakültesine verildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN