Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ABD'deki Türk mucitten yeni buluş

Harvard Üniversitesi'ne Genç Akademi üyesi olarak kabul edilen ilk Türk Dr. Canan Dağdeviren, cilt kanserini teşhis eden cihaz geliştirdi

Giriş Tarihi: 3.6.2015
ABD'deki Türk mucitten yeni buluş
ABD'deki Harvard Üniversitesi'ne Genç Akademi üyesi olarak kabul edilen ilk Türk Dr. Canan Dağdeviren, cilt kanserinin teşhis edilmesine yardımcı olan ve çok hızlı sonuç veren cihaz geliştirdi. Dövme gibi vücuda yapıştırılan ve saç telinden yüz kat daha ince olan cihaz, damar sertliği ve uzun süreli tansiyon takibinde de kullanılabilecek. Forbes dergisinin "30 yaşından küçük 30 bilim insanı" listesine giren Dr. Dağdeviren'in bu çalışması Nature Materials dergisinde de yayımlandı. Dağdeviren "Bu yöntem hızlı, ağrısız ve de kolay bir yöntem. 10 saniyeden az bir sürede sonuç veriyor" diye konuştu. Dağdeviren, Aralık 2014'te en yüksek oyla Harvard Üniversitesi'ne Genç Akademi Üyesi olarak seçilen 10 bilim insanından biri olmuştu. Dağdeviren, kalp atışını enerjiye dönüştürerek kalp pilinin ömrünü uzatan buluşa da imza atmıştı.

AKILLI TELEFONLARLA TEST
İleride bu konuda akıllı telefon uygulaması da yapılabileceğini ve hiç doktora gitmeden test sonucunun hastaneye gönderilebileceğini anlatan Dr. Dağdeviren, böylece hastanelerdeki yoğunluğun ve zaman kaybının da azalacağını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'deki Türk mucitten yeni buluş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN