Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sınav Sonuçları Bugün Açıklandı - Tercihler Ne Zaman Yapılacak?

Sınav Sonuçları bugün açıklandı. Milli Eğitim Bakanlığının yapmış olduğu son dakika açıklaması ve sınav sonuçları haberimizde..

Giriş Tarihi: 8.6.2015 10:44 Güncelleme Tarihi: 8.6.2015 12:14
TEOG Sınav Sonuçları Bugün Açıklandı - Tercihler Ne Zaman Yapılacak?

sınav sonuçlarının açıklanması ile ilgili bilgi MEB tarfından geldi. 8 Haziran tarihinde (bugün) açıklanan sonuçlar sonrasında veliler çocukları için tercih yapacaklar. Bu yıl TEOG ile ilgili önemli değişikliklerde geldi. Okull tercihlerinde kontenjan sorunu ortadan kaldırıldı. Veliler tercihleri okullara gitmeden internet üzerinden yapabilecekler. Aynı zamanda veliler isterlerse çocuklarının okul kayıtlarını okullara gitmedende yapabilecekler. TEOG tercih ve TEOG kayıt takvimi ile ilgili datyları haberimizde bulabilirsiniz.

TEOG SINAV SONUÇLARI İÇNİ TIKLAYIN

TEOG sınav sonuçları ile ilgili kısa bir süre önce Milli Eğitim Bakanlığı'ndan son dakika açıklama geldi. İlköğretim Heyecanla beklenen TEOG sınav sonuçlarının açıklanması için sayılı gün kaldı. TEOG Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? Soruları son zamanlarda çok sık sorular arasında yer alıyor. Milli Eğitim Bakanlığı bu yıl TEOG ile ilgili bazı yeni düzenlemeler yaptığını açıkladı. MEB'in TEOG Sınav Sonuçları ile ilgili yaptığı açıklama ile Liselere geçişte yapılan ortak sınav puanlarının 8 Haziran'da, yerleştirme sonuçlarının ise 14 Ağustos'ta duyurulacağı bildirildi. TEOG sınav sonuçları ile ilgili detaylar haberimizde.

2015 TEOG Sonuçları ile ilgili açıklamaya sayılı günler kala MEB'den TEOG'la ilgili yapılan yeni düzenlemeler ile ilgili açıklamada geldi. MEB, geçen yıl ortaöğretime geçiş için yapılan sınav sonrası yaşanan kayıt ve nakil sorunları ile ilgili problemlerin ortadan kalkacağını, Veli ve öğrenciye daha çok alternatif sağlayacak sistemin işleyişinin hızlandırılacağını ve bu konuda önemli değişiklikler planlandığını belirtti. Bu yıl öğrencilere 3 nakil tercih hakkı verilecek ve boş kontenjan şartı aranmayacak.

TEOG ÖZEL OKUL KAYITLARI DAHA ERKEN TARİHTE OLACAK

Milli Eğitim Bakanlığı, liselere giriş için yapılan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı (TEOG) sisteminde bazı yenilikler yaptı. Şubat ayında ilgili kurumların görüşleri temel alınmak üzere taslak olarak hazırlanan "Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Uygulaması Tercih ve Yerleştirme e-kılavuzunda 3 önemli değişiklik yer aldı. Yeni sisteme göre özel okullara kayıt daha erken tarihlerde alınacak. Yeni düzenleme ile Veliler bu yıl tek yerine 3 nakil tercihinde bulunabilecek, akillerde okullarda boş kontenjan şartı aranmayacak. Kayıtlar sistem tarafından otomatik olarak yapılacağı için, veli kayıt yaptırdığı okula fiziki olarak başvurmak durumunda kalmayacak.

TEOG Tercihleri Ne Zaman Yapılacak? Milli Eğitim Bakanlığı tarafından henüz net bir açıklam yok.

TEOG KOLEJLERE ERKEN KAYIT

Yeni kılavuzda diğer bir en önemli değişiklik de özel okullar ile ilgili oldu. Yapılan değişiklikte, özel okullara kayıt işlemlerinin süresi kısaldı. Daha önce 24 Haziran- 10 Temmuz arasında olan kesin kayıtlar 05 Temmuz'a çekildi. Çocuklarını özel okula göndermekte kesin kararlı aileler devlet okulları için tercih listesi doldurmayacaklar. Önce özel okula kayıt yaptıran veliler daha sonra çocuklarını devlet okuluna göndermek isterse ancak nakil dönemlerinde bu işlemi yapabilecekler. Özel okullara kayıt sisteminin geçen yıla göre en büyük farklarından biri de e-okulda oldu. Eski sistemde özel okullara yapılan kayıtlar e-okul veli bilgilendirme sisteminde görülmüyordu. Dolayısıyla özel okula kayıtlı öğrenciler de merkezi yerleştirme sistemine dahil olabiliyordu. Yeni sistemde artık özel okulların yaptığı kayıtlar, e-okul sisteminde görülecek. TEOG Sınav Sonuçları için haberimizi okumaya devam edin..

BOŞ KONTENJAN ŞARTI KALDIRILDI

Geçen yıl tek olan nakil tercihleri taslak kılavuzda 5'e çıkarılmıştı. Kılavuzun son halinde bu sayı 3'e indirildi. Ayrıca nakil işlemlerindeki boş kontenjan şartı da kaldırıldı. Yeni sistemle veliler artık istediği okula nakil başvurusu yapabilecek. Okullar daha sonradan kontenjan açabilecekler. Nakiller Yerleştirmeye Esas Puan (YEP) üstünlüğüne göre yapılacak.

OKULA GİTMEDEN KAYIT YAPILABİLECEK

Öğrenciler bu yıl herhangi bir ortaokul müdürlüğünden tercih yapabilecek ve tercih formunu onaylatabilecek. Öğrenciler geçen yıl istediği okuldan tercih yapabiliyor, ancak e- okuldan yaptığı tercihi, kendi okulundan onaylatmak durumunda kalıyordu. Kayıtlar sistem tarafından otomatik yapılacak, veli kayıt yaptırdığı okula fiziki olarak başvurmak zorunda olmayacak. TEOG Sınav Sonuçları 8 Haziran tarihide açıklanacak.

TEOG SONUÇLARI 8 HAZİRAN'DA AÇIKLANACAK

TEOG Sonuçları ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı, tercih ve yerleştirme sürecine ilişkin takvimi de belirledi. Buna göre, TEOG sonuçları 8 Haziran'da açıklanacak. Kontenjan tabloları 24 Haziran'da ilan edilecek. Devlet okullarına tercih işlemleri 6-16 Temmuz'da saat 13.00'e kadar alınacak. Toplam 25 tercih yapılacak. Yerleştirme sonuçları, 14 Ağustos'ta duyurulacak. Yerleştirmeye esas nakil tercih başvuruları, 3 dönem halinde yapılacak. Buna göre, ilk nakil başvuruları, 17-21 Ağustos'ta yapılacak ve sonuçları 24 Ağustos'ta açıklanacak. 2'nci dönem başvuruları ise 24-28 Ağustos'ta yapılacak ve sonuçlar 31 Ağustos'ta duyurulacak. 3'üncü dönem yerleştirmeye esas nakil tercih başvuruları da 31 Ağustos-4 Eylül'de yapılacak ve sonuçlar 7 Eylül'de açıklanacak.

TEOG DA TERCİH YAPMAYANA OTOMATİK SİSTEM

Tercih ve nakil sürecinde tercih yapmayan ve yerleşemeyen öğrenciler 12 yıl zorunlu eğitim kapsamında sistem tarafından otomatik olarak açıköğretim kurumlarına yerleştirilecek. Bu öğrenciler talep etmeleri durumunda, 7 -10 Eylül arasında, 3 tercih yaparak YEP üstünlüğüne göre yerleştirme isteyebilecekler. Tercih işlemi tamamlandıktan sonra herhangi bir düzeltme yapılamayacak.

YENİ SİSTEMDE GÜZEL SANATLAR DA KILAVUZA GİRDİ

MEB'in kılavuzunda bu yıl Güzel Sanatlar ve Spor okullarına girişlerle ilgili de detaylar yer aldı. Kılavuzda bu okullara gitmek isteyen öğrencilerin en geç 10 Temmuz'a kadar kayıt yaptırmaları gerekiyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TEOG Sınav Sonuçları Bugün Açıklandı - Tercihler Ne Zaman Yapılacak?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN