Türkiye'nin en iyi haber sitesi

KPSS-ÖABT giriş yerleri ÖSYM giriş açıklaması

Giriş Tarihi: 25.6.2015 13:44 Güncelleme Tarihi: 25.6.2015 13:50
KPSS-ÖABT giriş yerleri ÖSYM giriş açıklaması

KPSS-ÖABT 2015 sınav giriş yerleri ÖSYM giriş safyası ais.osym.gov.tr. KPSS sınav giriş yerleri ve ÖABT sınav giriş yerleri için ÖSYM açıklama yaptı.

KPSS 2015 ve ÖABT sınav giriş yerleri ÖSYM tarafından açıklandı.

KPSS giriş yerleri ve ÖABT giriş yerleri için ÖSYM giriş sayfası linki ais.osym.gov.tr olarak açıklandı.

KPSS ve ÖABT adayları sınav giriş yerlerini ÖSYM'nin ais.osym.gov.tr adresinden öğrenirken TC Kimlik Numaraları ve ÖSYM Aday Şifrelerini sisteme doğru girmeleri gerekiyor.

KPSS VE ÖABT SINAV GİRİŞ BELGELERİNİN ÇIKTILARINA DİKKAT

ÖSYM'den yapılan KPSS ve ÖABT sınav giriş yerleri açıklamasında adayların girecekleri tüm sınavlar için sınav giriş belgelerinin ayrı ayrı çıktılarını almaları gerektiği uyarısında bunuldu. Adayların her sınav için sınav merkezi ve sınav salonu ayrı olduğuna dikkat etmeleri gerekiyor.

ÖSYM KPSS sınav giriş yerleri açıklamasında şöyle denildi:

"Adaylar, sınava girecekleri yer bilgisini gösteren Sınava Giriş Belgelerini T.C. Kimlik Numaraları ve aday şifreleri ile ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden başvuru yaptıkları her oturum için ayrı ayrı edineceklerdir. Belgenin üzerinde adayın sınava gireceği oturum, sınava gireceği sınav merkezi, bina, salon bilgileri ile adayın fotoğrafı bulunacaktır. Belge üzerinde adayın fotoğrafının bulunması zorunludur. Adaylar internetten edinecekleri bu belgelerinin renkli ya da siyah-beyaz çıktılarını sınav günü yanlarında bulundurmak zorundadır. Adaylar, bu belgelerinin yazıcıdan dökümünü edinirken belge üzerinde fotoğraf olmasına özen göstermelidir. Belgenin ön ve arka yüzünde ÖSYM'nin belirlediği bilgiler dışında herhangi bir yazı, resim, işaret vb. bulunmamalıdır. İlgili oturuma ait Sınava Giriş Belgesi'ni (fotoğraf görünür bir şekilde) yanında bulundurmayan adaylar sınava alınmayacaktır.

KPSS SINAV SAATLERİ

Sınavın sabah oturumları saat 9.30'da, öğleden sonra oturumları saat 14.00'te başlayacaktır. Kimlik ve güvenlik kontrolleri ile salona giriş işlemlerinin zamanında yapılabilmesi için, adayların sınava girecekleri binanın kapısında sınavın başlama saatinden en az 1 saat önce hazır bulunmaları zorunludur. Adayların sınava girecekleri binayı sınav gününden önce görmeleri yararlarına olacaktır. Adaylara Sınava Giriş Belgesi gönderilmeyecektir.

kpss-öabt giriş yerleri ösym giriş açıklama.jpg


DİKKAT! EHLİYET GEÇERLİ DEĞİL

Adayların sınava girebilmeleri için Sınava Giriş Belgesinden başka fotoğraflı ve onaylı özel kimlik belgelerini de yanlarında bulundurmaları zorunludur. Nüfus cüzdanı, pasaport, zorunlu askerlik görevini ifa eden er/erbaşlar ile askerî öğrenciler için askerî kimlik belgesi (Bu özel durum, muvazzaf askerler için geçerli değildir.), Türk vatandaşlığından izin ile ayrılanlar ve bunların kanuni mirasçılarına ait Pembe/Mavi Kartlar ile çipli, manyetik şeritli, 16 rakamdan oluşan baro kart ve 7 rakamdan oluşan güvenlik kodu bulunan geçerlilik tarihi dolmamış resmi Avukat Kimlik Belgesi, pasaportları bulunmayan KKTC vatandaşlarının fotoğraflı ve kimlik numaralı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kimlik Kartı özel kimlik belgesi olarak kabul edilir. Bunların dışındaki, sürücü belgesi, meslek kimlik kartları vb. diğer tüm belgeler sınava giriş için geçerli belgeler olarak kabul edilmeyecektir. Nüfus cüzdanında soğuk damga basılı olmalı, adayın güncel bir fotoğrafı ve T.C. Kimlik Numarası bulunmalı, pasaportun süresi geçerli olmalıdır. Üzerinde soğuk damga, güncel bir fotoğraf veya T.C. Kimlik Numarası bulunmayan nüfus cüzdanları ile geçerlilik süresi bitmiş pasaport kabul edilmeyecektir. Bu belgelerini eksiksiz olarak yanında bulundurmayan bir aday mazereti ne olursa olsun sınava alınmayacak; sınava alınsa bile sınavı geçersiz sayılacaktır.

Nüfus cüzdanı olmayan veya nüfus cüzdanında T.C. Kimlik Numarası, soğuk damga veya fotoğrafı bulunmayan adayların, kimlik belgesi nedeniyle sınavda bir hak kaybına uğramamaları, mağduriyet yaşamamaları için sınav kurallarına uygun kimlik belgelerini edinerek sınava girmeleri gerekmektedir.

KPSS 2015 NE ZAMAN?

2015 KPSS A Grubu ve Öğretmenlik sınavları 4-5 Temmuz 2015 tarihlerinde yapılacak. 2015-ÖABT ise 12 Temmuz 2015 tarihinde olacak.

ÖSYM ŞİFRESİNİ UNUTANLAR NE YAPACAK?

Şifrelerini unutan KPSS adayları ÖSYM'nin ais.osym.gov.tr internet adresinden yeni şifre alabilirler. KPSS aday şifresini unutanlar ayrıca ÖSYM Sınav Merkezleri'nden veya ÖSYM Koordinatörlükleri'nden yeni şifre edinebilirler.

KPSS sınav giriş belgenizi alabilmek için ÖSYM'den aldığınız aday şifrenize ihtiyacınız var. Ancak bu şifreyi unuttuysanız ya da kaybettiyseniz paniklemeyin.

Bunun için ÖSYM'nin sitesine girerek ais.osym.gov.tr'den adresinden şifrenizi ücretsiz olarak yeniden alabilirsiniz. Siteye girdikten sonra "Şifremi Unuttum" alanına girerek yöneltilen soruları doğru yanıtlamanız gerekiyor.

Eğer internet ortamından şifre almayı başaramazsanız ÖSYM sınav koordinatörlüklerine veya KPSS'de başvuru merkezi olarak görev yapan yetkilendirimliş başvuru merkezlerine geçirli nüfus cüzdanı veya pasaportunuzla şahsen başvurabilirsiniz. Bu merkezleri ÖSYM'nin internet sitesinden edinebilirsiniz. Unutmayın sizden başkası sizin adınıza şifre alamaz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
KPSS-ÖABT giriş yerleri ÖSYM giriş açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN