Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TEOG takvimine yargı süreci rötarı

TEOG sonuçlarının dün beklenen duyurusu, bir soruya açılan dava nedeniyle ertelendi. Sonuçlar, mahkeme kararından sonra açıklanacak

Giriş Tarihi: 25.6.2015
TEOG takvimine yargı süreci rötarı
Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında dün açıklanması beklenilen Yerleştirmeye Esas Puanlar (YEP) yargı sürecine takıldı. Yaklaşık 1 milyon 273 bin öğrencinin liselere giriş için kullanacağı YEP puanları TEOG İngilizce sınavındaki bir soruya açılan dava nedeniyle mahkeme kararından sonra açıklanacak. Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri "Mahkeme kararının 2 gün içinde sonuçlanmasını bekliyoruz" dedi. Mahkeme kararının Bakanlık lehine sonuçlanacağını beklediklerini söyleyen yetkililer, her iki duruma göre de hazırlık yaptıklarını açıkladı. Mahkeme, sorunun yanlış olduğuna hükmederse sınavlara giren her öğrenci o soruyu doğru yapmış şekilde kabul edilecek. Öte yandan, dün itibariyle YEP puanıyla öğrenci alacak özel okulların kayıt takvimleri iptal edildi. Milli Eğitim Bakanlığı'ndan daha önce duyurulan takvime göre YEP puanları 24 Haziran'da açıklanacak, aynı günde de yabancı özel okulların kayıtları başlayacaktı. Ancak mahkemeden karar çıkmadığı için hem sonuçların duyurulması hem de kayıt işlemleri askıya alındı. Bakanlıktan dün yapılan yazılı açıklamada "Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Uygulaması Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu yayımlanmıştır. İş ve işlemler kılavuzda belirtilen takvim doğrultusunda yürütülmektedir. Kılavuzda, YEP puanlarının 24 Haziran 2015 tarihinde ilan edileceği duyurulmuştu. Ancak süreç içerisinde 1 soruya açılan davaya ilişkin mahkeme kararı beklendiğinden, puanların açıklanması idari mahkeme kararı neticesi yapılacak" denildi.

KAYIT TAKVİMİ DE DEĞİŞTİ

YEP puanlarına göre öğrenci alacak bazı özel okulların da kayıt takvimi dün itibariyle başlayacaktı. Ancak YEP puanlarının ilanı gecikince bu liselerin kayıt takvimi de aksadı. YEP ile öğrenci kabul edecek Koç Lisesi, Galileo Galilei İtalyan Lisesi ve Sankt Georg Avusturya Lisesi gibi okulların kayıt takvimi ertelendi. YEP puanları 26 Haziran Cuma akşamına kadar açıklanırsa özel okullar 27-28 Haziran günleri ön kayıt yapacaklar, 29-30 Haziran'da da kesin kayıt alacaklar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TEOG takvimine yargı süreci rötarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN