Üniversiteye girişte tercih robotu kolaylığı

LYS sonuçları açıklandıktan sonra sıra tercih yapmaya geldi. Üniversite adaylarına yardımcı olmak üzere tercih robotunu haberimizde hazırladık.

Giriş Tarihi: 3.7.2015 11:13
Üniversiteye girişte tercih robotu kolaylığı
LYS sonuçlarının açıklanması ile öğrenciler tercih dönemine girdiler. LYS tercih dönemi 6 Temmuz'da başlayacak ve 14 Temmuz'da sona erecek. Uzmanlar, öğrencilerin tercih dönemini iyi değerlendirmelerini ve acele etmemelerini öneriyorlar.Sozcu.com.tr olarak haberimizde üniversite adaylarına tercih yapmalarına yardımcı olmak üzere tercih robotu yayınlıyoruz.

ÖSYM tercihlerde kullanılmak üzere bir kılavuzla beraber üniversitelerdeki Ön Lisans ve Lisans programlarının kontenjanları ile taban puanlarını ve "aday başvuru formu"nu yayımladı. Söz konusu belgelere aşağıdaki bağlantılardan erişebilir; bunun yanında LYS tercih robotundan da faydalanabilirsiniz.

LYS TERCİH ROBOTU

ÖSYM'nin kılavuzuna ek olarak tercih döneminde üniversitelerin taban puanlarını ve kontenjanlarını pratik bir şekilde görebilmenize ve tercih yapmanıza yardımcı olan "LYS Tercih Robotu"ndan faydalanabilirsiniz.

ÖSYM'NİN LYS 2015 DUYURUSU


ÖSYM'nin LYS sonuçları ile ilgili olarak yaptığı duyuru:

"13-14 ve 20-21 Haziran 2015 tarihlerinde yapılan 2015 Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) sonuçları, 30 Haziran 2015 tarihinde saat 17:15′de açıklanacaktır. Adaylar, sınav sonuçlarını https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile öğrenebileceklerdir. Sınav Sonuç Belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir.

20 Haziran 2015 tarihinde yapılan Fen Bilimleri Sınavının (2015-LYS-2) Kimya Testinin Temel Soru Kitapçığında yer alan 8 ve 14. sorular ile 14 Haziran 2015 tarihinde yapılan Yabancı Dil Sınavının (2015-LYS-5) İngilizce Testinin Temel Soru Kitapçığında yer alan 49. soru, ÖSYM Yönetim Kurulu kararı ile iptal edilmiştir. 2015 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme (ÖSYS) Kılavuzunun 4.6.1. LYS Puanları Nasıl Hesaplanacaktır? maddesinde yer alan "Sınavdan sonra yapılan analizlerde bir testteki sorulardan herhangi biri, biçimsel veya bilimsel bir nedenle ÖSYM tarafından geçersiz sayıldığı takdirde, ilgili testte yer alan sorulardan herhangi birini işaretleyen tüm adayların bu soruyu doğru cevapladığı kabul edilecektir." hükmü gereği; Kimya Testi ile İngilizce Testinde en az bir cevabı bulunan tüm adayların bu soruları doğru cevapladıkları kabul edilerek değerlendirme işlemi yapılmıştır.

Adaylara ve kamuoyuna duyurulur."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üniversiteye girişte tercih robotu kolaylığı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN