Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hasan Kalyoncu'da proaktif eğitime ağırlık

Giriş Tarihi: 6.7.2015
Hasan Kalyoncu'da proaktif eğitime ağırlık

Bünyesindeki fakülte ve yüksekokullarla Güneydoğu'da önemli bir bilim merkezi haline gelen HKÜ proaktif eğitimiyle de 3'üncü nesil üniversite oldu

2010-2011 Akademik yılında kapılarını öğrencilere açan Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ), bünyesindeki fakülte ve yüksekokullarla bölgenin önemli bir bilim merkezi haline geldi. 5 yıl içinde çok önemli başarılara imza atarak büyümeye devam ettiklerini söyleyen HKÜ Rektörü Prof. Tamer Yılmaz, üniversitelerinin 180'e yakın ülkeyle bağlantısı bulunan Gaziantep'te kurulmasının ayrıca stratejik bir önemi bulunduğuna dikkat çekti. Günümüzde 3'üncü nesil üniversiteler olduğunu söyleyen Yılmaz, "Gençlerimizin bu üniversiteleri iyi takip etmesi gerekir. Bir üniversite çok köklü bir üniversite olabilir ama yeni nesil üniversite değilse aday öğrencilerin istediği eğitimi verme şansı olmayabilir. Ayrıca günümüzde yeni nesil üniversitelerde daha proaktif bir eğitim var. Proaktif eğitim birşey yapmaya karar verdiğinizde ona önceden aksiyon göstermek demek. İşte burada yine HKÜ öğrencileri çok şanslı çünkü bizim üniversitemizde proaktif bir eğitim var" dedi. Türkiye'de yeni bir kavram olan girişimci üniversite modelini hayata geçirmeye çalıştıklarını bildiren Yılmaz, "Öğrencilerimizin, öğretim üyelerimizin kendi şirketlerini kurmaları yönünde bir modelimiz var. Bunun için bir Kuluçka Merkezi geliştirdik. Kendi şirketini kurmak isteyen öğrenci veya öğretim üyemizi önce bu Kuluçka Merkezi'ne alıyor, orada belli bir büyüklüğe gelene kadar destek oluyoruz. Şu ana kadar öğrencilerimiz 10 şirket kurdu. Öğretim üyelerimiz ise 5 şirket kurmak üzere" diye konuştu.

SANAYİCİYE LABORATUVAR DESTEĞİ

Ar-Ge projeleri için insan kaynakları ve Laboratuar alt yapısının çok iyi olması gerektiğini belirten Prof. Dr. Yılmaz, "Bizim bölgede bir ilk olan bir Çevre Analiz Laboratuvarımız var. Sanayicimizin çok önemli bir ihtiyacını öngörerek bu laboratuvarı kurduk. Normalde sanayicimiz numunelerini Ankara ve İstanbul'daki laboratuvarlara göndermek zorundaydı, burada bir takım mali problemleri geçelim ciddi bir zaman kaybı oluşmaktaydı. Sanayicimizin çok hızlı hareket etmesi lazım, yurt dışına ihracat yapacak, onun için o belgeyi alması lazım. Laboratuvarımız tüm bunlara cevap verecek" dedi.

YEŞİL VE AKILLI KAMPÜS

HKÜ geniş ve ferah bir kampusa sahip. Burada modern dersliklerin yanında öğrenciler için barınma, beslenme ve diğer ihtiyaçların karşılanması amacıyla yurt, kafeterya, spor tesisleri ve sağlık merkezi yer alıyor. Son teknoloji ile donatılan kampusta öğrenciler, dizüstü bilgisayarlarıyla her noktadan internete bağlanabilme imkanına sahip. Üniversite kendi enerjisini güneşten üreten çevre dostu bir üniversite. HKÜ'de güneş enerjisi ile elektrik üretimi yapılıyor. Rektör Yılmaz, "Yenilenebilir enerjiyi kullanarak doğal ortama zarar vermeden, gelecek nesillere daha iyi bir dünya nasıl bırakabiliriz düşüncesiyle hareket ediyoruz" diye konuştu.

TEKNOLOJİ TRANSFER OFİSİ
HKÜ Teknoloji Transfer Ofisi, üniversite- sanayi işbirliğini gerçekleştirmek, proje üreten akademisyen ve öğrencilere rehberlik etmek, üniversite dışındaki teknoloji ve fon kaynaklarını üniversiteye kazandırmak ve geliştirilen teknolojilerin ticarileştirilmesi amacıyla kuruldu. Bünyesinde barındırdığı modüllerle akademisyenler, öğrenciler ve sanayiciler başta olmak üzere birçok alanda danışmanlık veren ve işbirlikleri kuran ofis, mevcut projelerin yanında üretken yapısıyla teknoloji üretimi, edinimi ve kullanımı dahil olmak üzere birçok alanda yeni çalışmalara imza atıyor.

CO-OP İLE İŞ DÜNYASINA UYUM
İş dünyasıyla işbirliğinin en etkin olduğu model CO-OP uygulaması HKÜ tarafından başarıyla uygulanıyor. CO-OP ile dersler 3,5 yılda tamamlanarak öğrencinin son dönemde sektörde aktif çalışması sağlanıyor. Bunun yanında da mentorlük uygulaması yapılıyor. Her öğrenciye üst sınıflardan, akademik kadrodan ve iş dünyasından bir mentör atanıyor. Böylece öğrenci tüm sorunlarının çözümünde, kariyer planlamasında ve iş dünyasına adaptasyonda uzmanlardan yardım almış oluyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hasan Kalyoncu'da proaktif eğitime ağırlık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN