Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kıbrıs'ta okumak daha ekonomik

Giriş Tarihi: 6.7.2015
Kıbrıs'ta okumak daha ekonomik

Artan öğrenci nüfusuyla birlikte KKTC'de hayat şartlarının yeniden şekillendiğine dikkat çeken Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Günsel "Kıbrıs'ta okumak İstanbul'da okumaktan artık daha ekonomik" dedi

KUZEY Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) gözde üniversitelerinden Yakın Doğu Üniversitesi'nin Mütevelli Heyet Başkanı Doç. Dr. İrfan Günsel Kıbrıs'ta okumanın özellikle maddi açıdan daha avantajlı olduğunu söyledi. ÖSYM Kılavuzu'nda yer alan ve YÖK tarafından onaylanmış olan üniversiteleri ile tam bir eğitim adasına dönüşen 350 bin nüfuslu KKTC'de toplam 75 bin 405 üniversite öğrencisi var. Günsel, her yıl yüzde 15-20 oranında artan öğrenci nüfusuyla birlikte son 5 yılda KKTC'de yaşam şartlarının ciddi oranda ucuzladığını hatırlattı. Günsel "Özellikle barınma ve yeme-içme gibi temel ihtiyaçlar öğrenci bütçesine uygun hale geldi. Örneğin, merkezi bir yerde birkaç öğrencinin birlikte kalabileceği 3 odalı eşyalı bir daireyi aylık 800 TL-1000 TL ile kiralamanız mümkün; ya da 10-15 TL gayet güzel bir yemek yiyebilirsiniz. Dolayısıyla Kıbrıs'ta okumak, İstanbul'da okumaktan daha ekonomik artık! Üstelik dünya üzerinde suç oranın en düşük olduğu, en güvenli toplumlardan birinde ve kampüs üniversitelerinde okuyarak" dedi.

BURS VE EKONOMİK PAKET BİRARADA

Günsel, Yakın Doğu Üniversitesi'nin, bu değişimin öncülerinden biri olduğunu belirtiyor. Yüzde 100 bursun yanı sıra mezuniyete kadar kesintisiz devam eden yüzde 75, yüzde 50, yüzde 25 burs, sporcu bursu, tercih bursu ve kardeş indirimi gibi olanaklar sunduklarını söyleyen Günsel, burslu veya bursuz tüm öğrencilere sunulan yurt, yemek ve öğrenim ücretlerinden oluşan "ekonomik paket" seçeneğiyle de tüm masrafları en aza indirgediklerini vurguladı. Günsel, Yakın Doğu Üniversitesi'ndeki diğer olanaklarını da şöyle sıraladı: -Tıptan mühendisliğe, eczacılıktan iletişime, hukuktan öğretmenliğe, mimarlıktan mühendisliğe kadar 160 farklı bölümde eğitim-öğretim veriyoruz. Bölüm ücretlerimiz yıllık 1.400 eurodan; yurt, yemek ve öğrenim ücreti içine alan ekonomik paketlerimiz ise 2 bin 600 eurodan başlıyor. -Kıbrıs içerisinde ulaşım konusuna da ücretsiz servislerimizle çözüm ürettik. Ayrıca öğrencilerin ve ailelerinin Kıbrıs'a geliş-gidişlerini daha ekonomik hale getirmek amacıyla havayolu şirketleriyle anlaşmalar yaptık. Böylece yüzde 15'lik bir indirimle daha ekonomik uçuş bileti almaları mümkün hale geldi. - 16 fakülte ve 5 yüksekokula bağlı 160 bölümde 105 farklı ülkeden gelen 25 binden fazla öğrenci öğrenim görüyor. Bu kültürel zenginlik beraberinde çok renkli bir kampüs hayatı getiriyor. Başta yerli ve yabancı sanatçıların katılımıyla gerçekleştirilen "Bahar Şenlikleri" olmak üzere yıl boyu süren kültür-sanat ve spor etkinlikleri ise kampüste her zaman bir festival havası estiriyor.

TIP VE HUKUKTA BAŞARI SIRASI ARANMIYOR
YÖK bu yıldan itibaren geçerli olacak Tıp ve Hukuk Fakültelerine getirdiği yeni uygulamadan Kuzey Kıbrıs'taki üniversiteleri muaf tuttu. Uygulama ile 'Tıp Fakültelerini tercih edecek öğrencilerde puan türünde en düşük 40 bininci sırada; Hukuk Fakültesi'ni tercih edecek öğrencilerde ise en düşük 150 bininci sırada olma' şartı yer alıyor. Ancak muafiyet kararı doğrultusunda ÖSYM, Yakın Doğu Üniversitesi'nin tıp ve hukuk bölümünü tercih eden öğrencileri, başarı sırasını gözetmeden eski siteme göre; yani kontenjan dolana kadar yerleştirecek.

25 YENİ BÖLÜM DAHA
Yakın Doğu Üniversitesi'nde 16 ön lisans ve 9 lisans programı toplam 25 yeni bölüm açıldı. Böylece üniversitenin bölüm sayısı 160'a ulaştı. Açılan lisans programları arasında moleküler biyoloji ve genetik, sosyal hizmet, ebelik, ergoterapi, acil yardım ve afet yönetimi, gerontoloji, odyoloji, işitme engelliler öğretmenliği (Türkçe) ve İngilizce diş hekimliği de bölümleri yer alıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kıbrıs'ta okumak daha ekonomik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN