Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Medipol iletişimde 5G dönemini başlattı

Medipol Üniversitesi'nde kurulan "5G ve Ötesi Laboratuvarı"nda geleceğin kablosuz haberleşme sistemleri tasarlanacak, doğal afetlerde uzaktan müdahaleyle can kurtaracak

Giriş Tarihi: 6.7.2015
Medipol iletişimde 5G dönemini başlattı
Türkıye'de tamamen Türk mühendislerinin tasarlayacağı 5'inci nesil kablosuz iletişim teknolojisine geçiliyor. Medipol Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi bünyesinde kurulan "5G ve Ötesi Laboratuvarı"nda geleceğin haberleşme sistemleri üretilecek. Proje kapsamında 5G ve sonraki nesil iletişimde dışa bağımlılığın ortadan kaldırılması hedefleniyor. Türkiye'yi teknoloji ihraç eden bir ülke haline getirecek projenin bir diğer amacı da doğal afetlerde en hızlı şekilde afetzedelere ulaşmak. Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Arslan "Laboratuvarda şu anda 60 GHz'e kadar ölçüm yapabilen deney aletleri mevcut durumda. Bu sistemler cep telefonu sistemlerinde kullanılan frekansların 30 katı daha düşük dalga boylarında çalışıyor. Proje kapsamında hücresel ağların kapsam alanlarının daha esnek ve etkin kullanılması, bit başına düşen maliyetlerin azaltılması, cep telefonu haricinde diğer çeşitli cihazların 5G sistemlerine entegre olarak çalıştırılabilmesi ve böylece haberleşme kapasitenin artırılması amaçlanıyor" dedi.

DEPREMDE CAN KURTARACAK
"5G ve Ötesi" çalışmalarının en önemli hedeflerinden biri doğal afetler sırasında çok hızlı bir haberleşme sistemi kurulmasını sağlamak. Bunun için aynı üniversitede, başta deprem olmak üzere doğal afetlerde haberleşme problemlerine çözümler geliştirmek için "Afet Haberleşme Sistemleri Laboratuvarı" da kuruldu. Bu laboratuvarda, afet sırasında ve sonrasında koordinasyon, güvenlik ve kurtarma çalışmaları sırasında kablosuz haberleşme kurulabilmesi için çalışmalara başlandı. Kurulan bu laboratuvar ile özel sektör, kamu, sivil toplum kuruluşları ve üniversiteler arasında bir köprü oluşturulması, bilgi ve teknolojinin üretici ve tüketicilerin yaşamlarına sokulması ve nihai olarak haberleşme sektöründe yenilikçi sistemlerin geliştirilmesi amaçlanıyor.

GÖCÜK ALTINDAKİ DEPREMZEDEYE UZAKTAN MÜDAHALE
Proje, başta İstanbul olmak üzere deprem kuşağında yer alan Türkiye için can kurtaran özelliğini taşıyor. Bireylerin nesnelerle iletişimini sağlayacak projede afetzedelere anında ulaşılabilecek. Özellikle göçük altında kalan depremzedelere uzaktan sağlık müdahaleleri yapılabilecek. Bu kapsamda İstanbul Kavacık'ta inşa edilen kampüste kurulacak "Uzaktan Teşhis ve Tedavi Merkezi" ile vücut içi ve vücut dışında kullanılabilecek yeni sensör teknolojileri geliştirilecek. Oluşturulacak vücut içi ve vücut dışı haberleşme ağları ile hayati önem taşıyan fonksiyonlar monitöre iletilecek ve kritik durumlarda hastaya uzaktan müdahale edilmesi sağlanacak. Aynı merkezde tedavi için uzaktan ameliyat ve ilaç salınımlarını sağlayabilecek mikro boyutlarda sistemler geliştirilmesi de planlanıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Medipol iletişimde 5G dönemini başlattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN