Mezunlar iş bulma endişesi yaşamayacak

Sağlık Bakanlığı'nın 2023 projeksiyonuna göre eğitim programı hazırlayan İzmir Üniversitesi'nin 2 yeni programından mezun olanlar iş bulma endişesi yaşamayacak

Giriş Tarihi: 6.7.2015
Mezunlar iş bulma endişesi yaşamayacak
İzmir Üniversitesi, 2015-2016 akademik yılında öğrenci almaya başlayacak Sağlık Hizmetleri Yüksekokulu'ndaki 2 yeni programla iş bulma endişesi taşımayan mezunlar vermeyi hedefliyor. Üniversite, "ilk ve acil yardım" ile "fizyoterapi" önlisans programlarından mezun olacak öğrencilerin işsiz kalmayacağını iddia ediyor. Sağlık Bakanlığı'nın 2023 projeksiyonuna göre 40'ar öğrencinin Türkçe eğitim alacağı her iki bölüm mezunları için iş bulamama ihtimali bulunmuyor. Çünkü Türkiye'de 100 bin kişiye düşen önlisans mezunu sağlık personeli sayısı yalnızca 172. Bu rakam Türkiye'nin sağlık personeline olan gereksiniminin önemli bir göstergesi olarak değerlendiriliyor. Sağlık yüksekokulu öğrencilerinin mezuniyetlerinin ardından kısa zaman içinde bir sağlık kuruluşunda hizmet vermeye başladığını hatırlatan Rektör Prof. Dr. Kayhan Erciyeş, İzmir Üniversitesi'nin, öğrencilerinin eğitimi kadar kariyeri için de çalıştığını söyledi.

EĞİTİM KADAR KARİYER DE ÖNEMLİ
İzmir Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin eğitim vermeye başladığı 2012-2013 akademik yılında, Türkiye'nin en fazla tercih edilen 4'üncü vakıf üniversitesi tıp fakültesi olduklarını belirten Erciyeş, "Yeni bölümlerimizi hayata geçirmeden önce öğrencilerimize eğitim verecek kadro kadar mezuniyetleri sonrasındaki iş olanaklarını ve ülkemizin ihtiyaçlarına cevap vermeyi de göz önünde bulunduran bir çalışma yapıyoruz. O nedenle ilk ve acil yardım programı ile fizyoterapi önlisans programını açmamızda Sağlık Bakanlığı'nın 2023 projeksiyonu etkili oldu. Vereceğimiz mezunların hiç birinin iş sıkıntısı yaşamayacağını ön görüyoruz" diye konuştu.

ÇALIŞMA ALANLARI ÇOK GENİŞ
İzmir Üniversitesi'nin halen 7 fakülte, 2 yüksekokul, 1 meslek yüksekokulu ve 2 enstitüsünde 5 binden fazla öğrencisine eğitim verdiğini hatırlatan Rektör Erciyeş, yeni açılacak bölüm mezunlarının özel ambulans şirketlerinde, özel hastane acil servislerinde, tıbbi görüntüleme merkezlerinde, devlet hastaneleri ve özel hastanelerde, özel fizik tedavi merkezleri ve termal tesislerde "ilk ve acil yardım teknikeri" ya da "fizyoterapi teknikeri" olarak çalışabileceklerini söyledi. Prof. Dr. Erciyeş, yeni açılacak bölümlere tüm lise mezunlarının ilgi göstermesini beklediklerini söyledi.

YURTDIŞI EĞİTİM SEÇENEKLERİ
20 AB ülkesinden 79 üniversite ile Erasmus, 14 ülkeden 23 üniversite ile de ikili değişim anlaşması var.
Güney Kore'den Kookmin Üniversitesi ve Keimyung Üniversitesi, Kazakistan'dan ise Gumilev Üniversitesi ile olan ikili anlaşmalarla 2012-2013 yılından itibaren toplam 23 öğrenci İzmir Üniversitesi'nde eğitim aldı.

BURS OLANAKLARI
Akademik Başarı Bursu: Öğrencilere genel not ortalaması 4,00 üzerinden 3,50 - 3,80 olan öğrencilere ödemekte oldukları öğrenim ücreti üzerinden yüzde 25; 3,81 ve üzeri olan öğrencilere ödemekte oldukları öğrenim ücreti üzerinden yüzde 50 oranında burs veriliyor.
Şehit-Gazi Bursu: Üniversite sınavlarının ardından İzmir Üniversitesi Mütevelli Heyeti tarafından belirlenen burssuz programlarına girme hakkı kazanan şehit-gazi çocuklarına kontenjan dahilinde burs veriliyor. Belirlenen sayıdan fazla başvuru olması durumunda ÖSYM sınav sonuçlarına göre sıralama yapılıyor.
Engelli Bursu: Üniversite sonucunda İzmir Üniversitesi Mütevelli Heyeti tarafından belirlenen burssuz programlarına girme hakkı kazanan engelli öğrencilere kontenjan dahilinde burs veriliyor.

KAMPUS OLANAKLARI
Toplam 60 derslik, 18 amfi, 15 laboratuvar ve 7 stüdyo ile 1 atölyede öğrencilerin eğitim aldığı İzmir Üniversitesi, Türkiye'nin en büyük kültür merkezlerinden biri olan Ahmet Adnan Saygun Kültür ve Sanat Merkezi'ne, Göztepe Spor Kompleksi'ne ve büyük alışveriş merkezlerine yürüme mesafesinde.
Öğrencilerin ders dışı zamanlarında sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlerde yer almaları, sosyalleşmeleri, bireysel ve toplumsal gelişimlerine katkı sağlamaları amacıyla, idari/ akademik danışmanların desteği ile üniversite bünyesinde öğrenci kulüpleri kuruluyor. Bu kulüpler yıllık plan dâhilinde çeşitli gösteriler, söyleşiler ve konserler düzenliyor.
Öğrenciler İzmir Özel Fatih Koleji bünyesindeki yarı olimpik yüzme havuzundan, kapalı ve açık spor salonlarından (basketbol, voleybol, tenis, step-aerobik, kondisyon) yararlanabiliyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mezunlar iş bulma endişesi yaşamayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN