Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yıldızı parlayan meslekler

Teknolojiden enerjiye, medyadan bilişim sektörüne kadar bugün hiç tanınmayan, ancak gelecekte oldukça revaçta olacak meslekleri araştırmadan tercih yapmayın

Giriş Tarihi: 6.7.2015
Yıldızı parlayan meslekler
Meslek seçimi yaparken dünyada ve Türkiye'de gelisecek sektörleri göz önünde bulundurmak ve bugün hiç tanınmayan ama yakın gelecekte büyük potansiyele sahip alanlara yönelmek gerekiyor. Iste gelecekte yıldızı parlayacak o meslekler:

TEKNOLOJİ HEP REVAÇTA

İş Zekası Uzmanı: Stratejik planlama bölümlerinde görev yapıyor. Yeni ürünlerin nasıl oluşturulacağı, yeni müşterileri nasıl ulaşılacağı ya da mevcut müşterilerin nasıl elde tutulacagı gibi stratejilere ve yatırım kararlarına yön veriyor.
Proje Yöneticisi: Özellikle telekom, bilisim ve sigorta sektörlerinde, PMP sertifikasına sahip proje yöneticilerine talep artıyor.
Veritabanı Yöneticisi: Şirketlerin giderek büyüyen verilerinin tutulduğu sistemin 7/24, 365 gün kesintisiz ulaşılabilir olması, korunması ve yönetilmesine yönelik çalısıyor.
SAP/ERP Danışmanı: Şirketler, finanstan veri ambarına kadar içinde birçok modül barındıran SAP programlarını kullanmayı bilen kişileri arıyor.
Dijital Pazarlama Uzmanı: Başta sosyal medya uzmanı olmak üzere dijital pazarlama uzmanı, online iletisim uzmanı, adwords hesap yöneticisi, şirketler tarafından en çok aranan pozisyonlar arasında.
DOĞA DOSTU MESLEKLER

Yenilebilir Enerji Uzmanlığı: Bu alanda kendini geliştirecek başarılı mühendisler, MBA veya pazarlama mastırı da yaparlarsa ilerleyen yıllarda çok iyi şartlarda iş bulabilirler.
Rüzgar Enerjisi Uzmanlığı: Rüzgar enerjisi, yenilenebilir enerji alanında en bilinen ve popüler olan enerji dalı. Ülkemizde şu anda çok sayıda şirket, rüzgar türbini yapmaya başladı.
Çevre Mühendisliği / Çevre Hukuku Uzmanlığı: Doğal kaynakların en iyi biçimde kullanılması, çevrenin korunması ve insan sağlığına uygun biçimde geliştirilmesi konusunda çalıştıkları için, bu alanda eğitim gören mühendislere/uzmanlara atıkların arıtılması, gerekli tesislerin kurulması, işletilmesi, yapılanların denetlenmesi, gürültü kaynaklarının belirlenmesi gibi birçok is düsüyor.
Yeşil Pazarlama (Green Marketing) Danışmanlıgı: Ürünün üretiminden tüketimine kadar çevre ve doğa dostu olmasını ve doğaya katkı yapmasını saglamak gibi görevleri yürütecek, pazarlama, işletme, endüstri veya çevre mühendisligi gibi bölümlerden mezun, kendini pazarlama odaklı yetiştirmiş kişiler Yeşil Pazarlama Danışmanı olabilirler. Şirketler çevre bilinci gelistikçe böyle danışmanlara çokça ihtiyaç duyacaklar.
Organik Tarım Mühendisliği / Uzmanlığı: Organik ürünlerin yarattığı talebe dayalı olarak organik ürün yetiştiriciliği çok popüler. Bu konuda özel eğitim merkezleri olmamakla birlikte ziraat mühendisleri dünyadaki yeni ve gelisen uygulamaları takip ederek bu iş kolunda ilerleyebiliyorlar.
Yeşil ( Ekolojik) Turizm / Tatil Uzmanlığı: Önümüzdeki yıllarda doğa ve ekolojik turizm konusunda uzmanlaşmış, kendini yetiştirmiş rehberlere/ uzmanlara ve tesislere ihtiyaç olacak.
Doğal Yaşam Koçlugu: Uzun süre doğadan uzak kalan insan doğaya ve doğala alışmakta da zorluk çekiyor. Bu noktada devreye yön gösterecek doğal yaşam koçları girebilir.
Yeşil İnsan Kaynakları Yönetmenliği: Şirketin personelinde çevre duyarlılığı yaratmak, onların şirket kaynaklarını daha tasarruflu kullanmalarını sağlamak, personelin çevre ile ilgili projelere katılımı, ofis ve çevrenin doğaya uygun ve doğaya zarar vermeyecek şekilde düzenlenmesi işlerini yapacak, işletme, insan kaynakları, çevre konusunda bilgili insan kaynakları yönetmenlerine / uzmanlarına ilerleyen yıllarda daha çok ihtiyaç duyulacak.

SAĞLIKTA TALEP ARTIYOR

Iş Sağlığı ve Güvenligi Uzmanlığı: İş sağlığı ve güvenliginde büyük açık devam ediyor. Ülkemizdeki tüm işyerlerine kademeli olarak 'İş Güvenliği Uzmanı' görevlendirme zorunluluğu getirildi.
Taşeron- Fason Yöneticiliği: Kurumlar sabit, ücretli çalısanlar kadar, hatta daha fazla, kendi uzmanlık alanlarında bağımsız hizmet sağlayıcı kişi ve/veya küçük butik kurumlarla çalışacaklar. Taşeron- Fason Yöneticiliği değişik yapılardaki çok sayıda taşeron-fasoncu arasındaki rekabeti yönetmek ve uyumu sağlamaktan sorumlu olacaklar.
İnternet Gazeteciliği: İnsanlar artık haberler veya ögrenmek istedikleri diğer herşey için interneti kullanıyor. Dijital çağın sürekli gelişmesinden dolayı internet gazeteciliği geleceğin mesleklerinden biri olarak görülüyor.
Mobil Uygulama Geliştiricisi: Mobil cihazların yaygın kullanımı yazılım geliştiricisi olan binlerce kişiye yeni kapılar yaratmaya devam ediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yıldızı parlayan meslekler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN