2015 tercihleri ne zaman ve nasıl yapılacak?

Giriş Tarihi: 7.7.2015 10:02
2015 TEOG tercihleri ne zaman ve nasıl yapılacak?

tercihleri ne zaman başlıyor? TEOG tercihleri hangi tarihleri arasında yapılabilecek? TEOG tercih ları ne zaman belli olacak? TEOG tercihleri 2015

tercihleri, tarafından yapılan açıklamaya göre 6-16 Temmuz tarihleri arasında yapılabilecek. TEOG tercihlerinde 25 tane tercih yapma hakkı bulunuyor öğrencilerin. Ve TEOG tercihlerinin ortaokul müdürlüklerine onaylatılması gerekiyor. Önemli olan nokta şu ki; tercih işlemi okul müdürlüklerine onaylatıldıktan sonra işlem tamamlanmış olacağından; öğrencilerin, tercihlerinde yapmayı düşündükleri değişiklikleri onaylama işleminden önce yapmaları gerekmektedir.

TEOG TERCİH SONUÇLARININ AÇIKLANMASI

Tercih işlemleri tamamlandıktan sonra 14 Ağustos 2015 tarihinde yerleştirme ları ve boş kalan kontenjanlar açıklanacaktır. Yerleştirmeye esas nakil işlemleri ise, 17-21 Ağustos 2015, 24-28 Ağustos 2015 ve 31 Ağustos-4 Eylül 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir.

MEB'in hazırlamış olduğu tercih robotunu kullanarak tercih yapan veli ve öğrencilerin, tercih listelerini kolaylıkla oluşturabileceklerini belirten Oğuzkaan Koleji Yönetim Kurulu Üyesi ve Eğitim Uzmanı Hatice Yılmaz, her şeye rağmen yapılabilecek hataları sıralayarak da uyardı;

Yüzdelik dilimi düşük olan okulu birinci tercihe yazmak

Tercih listesi aslında sizin girmeyi en çok istediğiniz okuldan, en az tercih ettiğiniz okula doğru sıralanır. Veli veya öğrencinin yüzdelik dilimi düşük, dolayısıyla puanı yüksek olan okulu birinci sıraya yazmasındaki amaç kendini garantiye alma isteğidir. Ancak yerleştirme yapılırken daha alta yazdığınız yüksek puanlı okullara, puanınız yetse bile, birinci tercihinize yerleştirilirsiniz.

Yüzdelik dilimine dikkat etmeden kendi isteğinize göre tercih listesi oluşturmak

Sizin yüzdelik diliminiz aslında tüm a girenler içindeki sıralamanızı gösterir. Okulların yüzdelik dilimi ise o okula geçen yıl yerleşen en son öğrencinin sıralamasını gösterir. Sınava giren öğrenci sayısında büyük bir değişim olmadığı sürece, okulların alacağı öğrenci sıralamasında da bir değişim olmayacaktır. Dolayısıyla seçmiş olduğunuz tüm okulların yüzdelik dilimi, sizin yüzdelik diliminizden yüksek ise, herhangi bir okula yerleşmezseniz kaydınız otomatik olarak açık liseye yapılır.

Yüzdelik dilimi tutmadığı halde herhangi bir okulu birinci tercihe yazarak öncelikle yerleştirileceğini düşünmek

Bir okula yerleştirme yapılırken, o okula birinci tercihinde yer verenlere değil o okulu tercih edenler içinde puanı en yüksek adaya öncelik verilir.

Kendi yüzdelik dilimindeki okullara gitmek istemediği için daha üst yüzdelik dilimindeki okullardan tercih listesi oluşturmak

Bu durumda öğrencinin hiçbir tercihine yerleşme şansı olmadığından kaydı otomatik olarak açık liseye yapılacaktır.

Okulun hangi ilçede olduğuna veya uzak okulları tercih eden öğrencilerin okulun yatak bölümü olup olmadığına bakmaksızın tercih listesi oluşturmak

Aynı puan grubundaki okullardan en iyi okul eve en yakın okuldur. Özellikle her gün artan trafikte uzak okullara gitmeyi göze almak ders çalışmaya daha az vakit kalmasına razı olmak demektir. Farklı bir ilden okul seçerken özellikle Fen ve Sosyal Bilimler Liselerini seçen öğrencilerin okulun yatılı bölümü olup olmadığına bakmaları gerekir. Tabii yatılı okulda okumayı isteyip istememekte önemli.

Tercih listenizi kendi kendinize yapıp okul müdürlüğü aracılığıyla onaylatmamak


Aman dikkat bu durumda tercih yapmamış sayılırsınız.

TEOG'daki 8 yeni uygulama!
Yaklaşık 1,5 milyon öğrencinin büyük heyecanla beklediği Temel eğitimden Ortaöğretime Geçiş TEOG sınav sonuçlarının E-Okul üzerinden açıklanmasının ardından öğrenci ve veliler nasıl tercih yapacağını merak ediyor.

Liselere Yerleştirme İşlemleri için tercih başvuruları 06-16 Temmuz 2015 tarihleri arasında okul müdürlüklerine yapılacak.

2014-2015 öğretim yılı sonunda 8´inci sınıfını bitiren öğrencilerin yerleştirmelerinin tercihleri doğrultusunda okul kontenjanlarına göre Yerleştirmeye Esas Puan (YEP) üstünlüğüne göre yapılacağını belirten Coşku Yayınları Rehberlik Uzmanı Mehmet Azim, "Tek tip yerleştirme yapılacak ve her öğrenciye 25 okul tercih hakkı tanınacak ayrıca yedek yerleştirme yapılmayacak.' dedi.

TEOG TERCİHLERİNDE 8 YENİ UYGULAMA

Tercih başvurusunda bulunmayan öğrencilerin kaydı otomatik olarak açık öğretim kurumlarına yönlendirileceğini hatırlatan Azim, 'Özel öğretim kurumlarına kesin kaydını yapmış olanlar tercih hakkını kullanmış sayılacak. Hiçbir tercihine yerleşemeyen öğrenciler açık öğretim kurumlarına yerleştirilecek." diye konuştu.

Azim şöyle devam etti; 'Güzel sanatlar lisesi ve spor liselerine öğrenci kayıtları da 10 Temmuz´da yapılacak. TEOG lise yerleştirmelerinde bu yıl 8 yeni uygulama var. Öğrenciler ve aileleri bu 8 yeni uygulamaya dikkat etmelerini tavsiye ediyorum."

TEOG Tercihlerinde bu yıl 8 yenilik var! İşte TEOG'daki 8 yeni uygulama!

1. TERCİH SAYISI ARTTI; Geçen yıl 15 olan tercih sayısı bu yıl 25'e çıkarıldı. Öğrenciler istek sırasına göre toplam 25 okul tercihi yapabilecek.

2. TEK LİSTE OLACAK; Farklı okul türleri tek listede tercih yapılabilecek.

3. ÖZEL OKUL KAYITLARI DAHA ERKEN YAPILACAK; Özel okulları tercih eden öğrenciler 'Özel Okula Kayıt Yaptırdım, Tercih Yaptırmayacağım' butonunu tercih ederek o okullara kayıtlarını yaptıracak. Ancak Anadolu lisesinde boş kontenjan olursa ve taban puanı öğrencinin puanına uygunsa devlet okuluna başvurunun önü açık olacak.

4. YERLEŞEMEYENLER NAKİL İSTEYECEK: Yaptığı tercihlerden birine yerleşemeyen öğrenciler, otomatik olarak açık liseye kaydedilecek. Ancak bu öğrenciler, boş kontenjan olması durumunda nakil isteyebilecekler.

5. NAKİL İÇİN 5 TERCİH HAKKI OLACAK: Nakil başvurusu yapacak öğrencilerin bir değil, 5 tercih hakkı bulunacak. Merkezi olarak yapılan yerleştirmelerle öğrenciler uygun olan okullardan birine yerleşmeye hak hazanabilecek.

6. NAKİLLER CUMA GÜNÜ AÇIKLANACAK: Nakil başvuruları pazartesiden perşembeye kadar alınacak ve Cuma günü sonuçlar açıklanacak.

7. 20 PUANIN ALTINDA YERLEŞTİRME YAPILMAYACAK; İlk yerleştirmenin ardından kalan boş kontenjana başvuran öğrenciler en fazla 20 puan altına kadar okula kabul edilebilecek.

8. NAKİLLER AYDA BİR DEFA YAPILACAK:
Nakil dönemi okullar açılmadan tamamlanacak, daha önce haftada bir yapılan rutin nakiller bundan sonra ayda bir defa yapılabilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2015 TEOG tercihleri ne zaman ve nasıl yapılacak?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN