Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hukuk tercihinde kritik tüyolar

Puan türü TM-2 olan hukuk fakültelerine bu yıldan itibaren TM-3 ile girilecek. Adayların tercihlerini her iki puan türünde geniş bir yelpaze aralığında yapması gerekiyor

Giriş Tarihi: 9.7.2015
Hukuk tercihinde kritik tüyolar
YÖK, bu yıl üniversite adayları için iki önemli değişiklik yaptı. Tıp ve hukuk bölümleri için başarı sırası barajı getirildi. Ayrıca hukuk fakültesine girişte puan türü de değiştirildi. Hukuk fakültesine girişte işletme ve iktisat bölümlerinde kullanılan TM-2 puan türü yerine, psikoloji, felsefe, sosyoloji bölümlerine girişte kullanılan TM-3 puan türü kullanılacak. Bu nedenle 2015 ÖSYS kılavuzunda hukuk fakültelerinin puan türü ve başarı sırasına yer verilmedi. Hukuktaki bu değişiklik adayların da kafasını karıştırdı, hukuk için belirsiz bir durum oluştu. Uzmanlar, tercihlerde üst sınırı TM-3, alt sınırı ise TM-2 başarı sıralarına göre yapılmasını öneriyor.

'ARALIK GENİŞ TUTULMALI'
Hukuk fakültelerinin puan türünün değişmesiyle hem TM-2 hem de TM-3 puan türlerindeki dinamiklerin çok karmaşık ve tahmin edilemez duruma geldiğini belirten Üniversite Tercih Merkezi Direktörü Burak Kılanç, "Bu noktada matematiksel olarak ne olması gerektiği değil, çoğunluk neye inanıp ne şekilde tercih yaparsa, taban puanlar ona göre oluşacak. Bu belirsizlik ortamında doğru olan, tercih başarı sırası aralığını geniş tutmak, bu bant içinde hukuk fakültelerinden bir seçim yapmak ve istek sırasına göre sıralayarak bu programları sıralayarak listeyi sonlandırmak" dedi. Kılanç bu puan türünde tercih yapacak adaylara şu formülü önerdi: "Adayların başarı sırası üst sınırını belirlerken TM-3 başarı sıralarını kullanmaları, alt sınırı belirlerken ise TM-2 başarı sıralarını kullanmaları doğrusu olacaktır. Somutlaştırmak gerekirse TM-3 başarı sırası 8 bin, TM-2 başarı sırası 12 bin olan bir adayın, tercih aralığını 6 bin ile 14 bin 400 arasında yapması, ve geçen yılki TM-2 taban başarı sıraları ile kıyaslandığında yaklaşık 10 bin sırasından itibaren bir programa yerleşmeyi beklemesi gerçekçi gözüküyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hukuk tercihinde kritik tüyolar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN