Türkiye'nin en iyi haber sitesi

12 Temmuz sınav soruları ve cevapları açıklandı

ÖSYM tarafından öğretmen adayları için düzenlenen 2015 yılı Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi () sınavı sona erdi. ÖSYM tarafından öğretmen adayları için düzenlenen 2015-KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT) sınav soruları, adayların erişimine açıldı. ÖSYM tarafından öğretmen adayları için düzenlenen 2015-KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT) sınav sorularına haberimizdeki linkten ulaşabilirsiniz..

Giriş Tarihi: 13.7.2015 09:49 Güncelleme Tarihi: 13.7.2015 10:26
12 Temmuz KPSS ÖABT sınav soruları ve cevapları açıklandı
Kamu Personeli Seçme Sınavı'nın () son basamağı olan Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi () sınav maratonu bitti. 09.30'da başlayan sınav 10.45'te sona erdi. Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) KPSS sınav soruları ve cevapları ise ÖSYM tarafından yayınlandı. Yüzde 10'luk kısmı yayınlanacan sınav soru ve cevaplarına haberimizdeki linkten ualaşabilirisiniz.

SORULARIN YÜZDE 10' U AÇIKLANDI

ÖSYM KPSS ÖABT sorularının yüzde 10'luk kısmını ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi'nden açıkladı. Adaylar sınav sorularını ais.osym.gov.tr adresinden TC Kimlik Numarası ve ÖSYM Aday Şifreleri'ni girerek öğrenebilirler.

KPSS ÖABT SINAV SORU VE CEVAPLARI İÇİN TIKLAYINIZ

Sınav sorularının tamamı ise ÖSYM'nin Aday İşlemleri Sisteminden 10 gün süreyle sadece ilgili sınav oturumuna başvuran adayların erişimine açılacaktır.

İlgili sınav oturumuna başvuran adaylar, ÖSYM İnternet adresinden TC Kimlik Numaraları ve kişisel şifreleri ile başvurmuş oldukları sınav oturumunun sorularının tamamına erişebileceklerdir.

ÖABT, Milli eğitim Bakanlığı öğretmen atamalarına katılacak öğretmen adayları için alanlarına bağlı olarak düzenlenecek. Bu kapsamda, ÖABT, Türkçe, ilköğretim matematik, fen bilimleri/fen ve teknoloji, sosyal bilgiler, Türk dili ve edebiyatı, tarih, coğrafya, matematik, fizik, kimya, biyoloji, din kültürü ve ahlak bilgisi, Almanca, İngilizce, rehber öğretmen ve sınıf öğretmenliği alanlarında uygulanacak.

ÖABT'de adaylar, 40 soruluk alan bilgisi testi ve 10 soruluk alan eğitimi testinde yer alan soruları 75 dakikada cevaplayacak.

12 Temmuz 2015 ÖABT (Alan Bilgisi Testi) sınav sonuçlarının açıklanmasıyla öğretmen adaylarının KPSS 2015 puanları da netleşecek. 2013 yılıyla birlikte KPSS'de yapılan düzenleme ile öğretmen adayları için uygulanan sınav ve sınav puanlarında bir takım değişikliğe gidildi. 2013 yılıyla birlikte öğretmenlerin kendi alanlarınındaki başarıyı da ölçmek için Öğretmen Alan Bilgisi Sınavı olan ÖABT getirildi. Bununla birlikte uygulanan KPSS ve ÖABT sınav puanlarının geçerlilik süresi de bir yıla indirildi.

Türkçe, İlköğretim Matematik, Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji, Sosyal Bilgiler, Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Coğrafya, Matematik (Lise), Fizik, Kimya, Biyoloji, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Yabancı Dil (Almanca), Yabancı Dil (İngilizce) , Yabancı Dil (Fransızca) alanlarında uygulanan ÖABT sınav puanları öğretmenlik atamalarında geçerli olan puanı büyük ölçüde etkiliyor. Bu yüzden sınav puanlarının hesaplanmasında sadece 2015 KPSS A Grubu ve Öğretmenlik'ten doğru yapılan netlerle hesaplama yapmak doğru bir sonuç vermez.

ÖABT sınavında öğretmenler üniversitede öğrendikleri alan sınav sorularını cevaplayarak kendi branşları arasında öne çıkmaya çalışıyor. Özellikle branş sıralamasında bu yüzden ÖABT puanları daha etkili olacaktır.

2015 ÖABT Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

2015 ÖABT sınav tarihi 12 Temmuz. ÖABT'den önce yapılan KPSS A Grubu ve Öğretmenlik sınavları bir hafta önce uygulandı. 2015 yılı KPSS ve ÖABT sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağı ÖSYM tarafından duyurulmadı. Daha önceki yıllarda 2013'te ÖABT sınavı ile KPSS birlikte açıklanmış, 2014'te ÖABT KPSS sonuçlarının açıklanmasından bir hafta sonra açıklanmıştı. 2015 yılı için de ÖABT sınav sonuçlarının 4-5 Temmuzda yapılan 2015 KPSS sonuçlarıyla birlikte açıklanacağını düşünüyoruz.

Geçtiğimiz yılın 2014-KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT): Soru Kitapçıkları ve Yanıtları (%10) soruları ile çıkan soruları kıyaslayabilirsiniz...


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
12 Temmuz KPSS ÖABT sınav soruları ve cevapları açıklandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN