Ne kadar doğru bir iş yapmışız

AYM, bugün dershanelere ilişkin karar verecek. Avcı, "Paralel medya yalanlarına bakınca ne kadar doğru bir iş yaptığımızı anlıyorum" dedi

Giriş Tarihi: 13.7.2015
Ne kadar doğru bir iş yapmışız
BAKAN AVCI, DERSHANE DÜZENLEMESİNİ DEĞERLENDİRDİ

Anayasa Mahkemesi, dershanelerin kapatılmasına ilişkin nihai kararını bugün alacağı kararla verecek. Anayasa Mahkemesi raportörü iptal isteminin reddi yönünde görüş bildirmişti. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, paralel medyanın geçtiğimiz haftadan bu yana AYM üyelerini psikolojik olarak etkilemek için akla hayale gelmeyecek yalan haberler yaptığını belirterek, "Bu paralel yapılanmanın yalancılıkta, itibarsızlaşma faaliyetlerinde ne kadar fütursuz olabileceğini bu vesile ile tekrar görmüş olduk. Dolayısıyla, dershanelerin dönüştürülme sürecinin ne kadar yerinde olduğunu da bu vesile ile bir kez daha gördük. Biz mahkemeden çıkacak her türlü sonuca hazırlıklıyız" dedi. Millî Eğitim Bakanlığı 1 Eylül itibariyle kapanacak dershanelerin yerini okullarda ücretsiz takviye kurslarıyla doldurdu. MEB, öğrencilerin yanı sıra isteyen mezun öğrenciler için de 1 Ekim tarihinden itibaren ücretsiz takviye kursları verecek. 400 bin derslikte isteyen öğrenci ücretsiz takviye kursu alabilecek. Millî Eğitim Bakanlığı, okulları ve halk eğitim merkezlerini, haftanın her günü eğitim çalışmalarının sürdüğü ortamlara dönüştürecek hazırlık sürecini tamamladı. Kurslara ilişkin detaylar 14 Temmuz'da gerçekleştirilecek toplantıda, 81 ilin millî eğitim müdürüyle paylaşılacak. 2015-16 eğitim öğretim yılında ortaokul ve lise öğrencilerinden 1 Eylül'de başvurular alınacak, 1 Ekim itibarıyla da ders saatleri dışında ve hafta sonlarında öğrencilerin tercihine uygun gün ve saatlerde kurslar başlatılacak. Lise mezunları için de başvuru ve kurs başlama tarihi aynı olacak.

400 BİN DERSLİK
Öğrenci ve mezunlar, bir dönem boyunca an az 36 saat olmak üzere, bir dersten ortalama 96 saate kadar takviye kursu alabilecek. MEB, takviye kursları için Türkiye genelinde yaklaşık 400 bin dersliği kullanıma sunacak. Lise mezunu ve devam eden öğrencilere, Türkçe-matematik-fen bilimleri-sosyal bilimler gibi alanlarda paket program önerileri sunulabilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ne kadar doğru bir iş yapmışız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN