Velini duy ama dinleme

TS-1 puan türünde Türkiye 54'üncüsü olan İlhan Anıl Şimşek üniversite tercihlerini SABAH'la birlikte yaptı. "En iyi tercih en sevdiğiniz bölümdür" diyen Anıl siyaset bilimi okuyacak. Şampiyon diğer adaylara şöyle seslendi: "Velinizi duyun ama dinlemeyin"

Giriş Tarihi: 13.7.2015
Velini duy ama dinleme
Üniversite tercih süresi 4 gün sonra sona erecek. Aklınızda hala soru işaretleri varsa bir de sınavda derece yapan şampiyonların yol haritasına bakın. İlhan Anıl Şimşek bu şampiyonlardan biri. Galatasaray Lisesi mezunu. Üniversite sınavlarında TS-1 puan türünde 54'üncü, TS-2'de 65'inci, TM-3'de de 476'ıncı oldu. Bu puanlarla birçok adayın hayallerini süsleyen Boğaziçi, Koç gibi üniversitelerin işletme, ekonomi bölümlerine girebilecekken o sadece 4 tercih yaptı. Sosyal bilimler okumak istediğini söyleyen Anıl tercih formunda ilk sıraya Boğaziçi Üniversitesi siyaset bilimi ve uluslararası ilişkileri yazdı. Tercihlerde en önemli kriterin "sevdiğin bölüm" olduğunu söyleyen Anıl diğer adaylara şu tavsiyelerde bulundu: "Babam avukat. Hukuk yazmam için çok diretti. Ama ben dinlemedim. Bu puanlarla çok daha gözde bölümlere de girebilirdim. Şimdiden kariyer telaşına düşmeyin. Sevdiğin işi yaparsan zaten para kazanırsın. Arkadaşlara tavsiyem: Velinizin sözünü duyun ama dinlemeyin" Tercihlerini SABAH'la birlikte yapan Anıl, sınava nasıl hazırlandığı, ilgi alanlarının nasıl keşfedilebileceğini ve puanları daha düşük olan adayların neler yapması gerektiğini de anlattı.

İyi bir derece elde etmişsin. Sınava çok mu sıkı hazırlandın?
Hayır. Tam tersi. Konuları iyi takip ettim. Günde sadece 3 saat çalıştım. En büyük şansım yatılı okumam. Yatakhanedeki arkadaşlarla birlikte çalıştık. Herkesin iyi olduğu bir alan vardı. Anlamadığımız konuları birbirimize anlattık.

SEVMEZSEN MUTSUZ YAŞARSIN

Sınav anı nasıldı. Çok heyecanlandın mı?
Benim içim rahattı. Çünkü zaten yurtdışındaki 3 ülkeden kabulum gelmişti. Bu yüzden hiç stres olmadım. Rahat olmak en az 10 net kazandırıyor.

Dershaneye gittin mi?
Evet. Ama YGS'dan sonra kimse devam etmedi. Arkadaşlarla birlikte çalıştık. Bu bana en az 20 net daha kazandırdı. Bizi dershane değil, kendi çalışmamız başarıya götürdü. Sosyal yaşamdan da ödün vermedik.

Puanların çok iyi. İşletme, İktisat ya da hukuk niye yazmıyorsun?
Bu bölümlerden mezun olursan aç kalmazsın,doğru. Ama gelecek 60 yılı sağlama alacağım diye bir ömür boyu niye mutsuz olayım. Ben mutsuzsam kazandığım çok paranın da bana bir faydası olmaz.

Senin seçeneğin çok. Yurtdışı kabullerin var. Puanları senin kadar iyi olmayan binlerce genç ne yapsın?
Aslında onlar sevdikleri bölümde okumak açısından daha avantajlı. Tıp, hukuk, mühendislik kazanması mümkün değil. Daha düşük puanlı ama ilgi duydukları bölümlere yönelecekler. Mezun olduklarında daha başarılı olurlar.

DENGELİ BİR LİSE HAYATI

İlle de siyaset bilimi dedin. Nereden çıktı bu ilgi?
Türkiye Münazara Milli Takımı'ndayım. Tayland'da Dünya Münazara Şampiyonası'na katıldım. Orada 8'er dakika dünya sorunlarıyla ilgili konuşuyorsun. Çok hoşuma gitti. İşte benim ilgi alanım bu dedim

Yine ilgi alanlarına döndük. 4 yıl boyunca sınava hazırlanan bir gencin ilgi alanını belirlemesi pek kolay bir şey değil ama?
İşte bu yüzden sosyal hayattan kopmamak gerekiyor. Sınava çok iyi hazırlanırsın, dereceye girersin ama mezun olduğunda ne kadar soru çözdüğünün bir önemi kalmaz. İnsanlar senin genel kültürünle daha çok ilgilenir. Dengeli olmak gerek. Hayattan kopmadan kısa ama doğru çalışmalarla sınava hazırlanmalı.

ABD'DEN DAHA ÇOK ŞEY BİLİYORUZ

Türkiye'deki müfredatın yurtdışına göre çok daha ağır olduğunu söyleyen Şimşek "Benim çok fazla yurtdışına çıkma şansım oldu. Oradaki lise öğrencilerine 'integral, türev nedir?' diye sorun bilmezler. Ama üniversiteden çıktıklarında LYS kitaplarına konu olabilecek şeyler hazırlarlar. Bize çok yükleme yapılıyor. İlgi alanlarına yönelik derslerdeki başarınınsa çok fazla önemi yok. Örneğin psikoloji okumak isteyen bir öğrencinin LYS'de psikoloji testlerini çözmesine gerek yok. Matemetik belirleyici oluyor" dedi.

İLK TERCİH BOĞAZİÇİ

Şimşek, dünyanın en iyi 5'inci siyaset bilimi okulu olarak bilinen Fransa'daki SciencesPo'dan da kabul aldı. Anıl "Belki uyum sağlamakta zorlanabilirim. Bu nedenle Türkiye'de de kayıt yaptırmak istedim" dedi. Şimşek ilk 3 tercihine Boğaziçi ve Koç üniversitelerinin siyaset bilimi ile uluslararası ilişkiler bölümlerini yazdı. 4'üncü tercihini ise daha farklı bir alanda kullandı. Bir şehir üniversitesi olarak Bahçeşehir'i çok beğendiğini söyleyen Şimşek son tercihine bu üniversitenin reklamcılık bölümünü yazdı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Velini duy ama dinleme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN