Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Temel liselerden AYM kararına isyan

Dönüşüm için tüm hazırlıklarını tamamlayan temel lise yöneticileri AYM kararının bu kadar geç çıkmasına isyan etti. Gerekçeli karar da ağırdan alınıp 1 Eylül'e kadar açıklanmazsa dershaneler dönüşüm başvurusu şansını da yitirecek

Giriş Tarihi: 15.7.2015
Temel liselerden AYM kararına isyan
Temel liseler, dershanelerin kapatılarak özel okula dönüşmesini öngören kanun maddesini iptal eden Anayasa Mahkemesi (AYM) kararına isyan etti. Dönüşüm için tüm hazırlıklarını tamamlayan, hatta binlerce öğrenci kaydı alan temel liseler AYM kararından sonra adeta şok yaşadı. Konuyla ilgili Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) 1 yıl önce başvuru yaptığını hatırlatan temel lise temsilcileri "Kararın zamanlaması manidar. Neden bu kadar geç karara varıldı? Hazırlıklarını tamamlayan yüzlerce temel lise ve kolej var. Bunlarda şu an büyük bir kaos yaşanıyor, kafalar karıştı. CHP'nin başvurusu mart ya da nisan ayında karara bağlanabilirdi. Bizler de bu mağduriyeti yaşamadan yol haritamızı belirleyebilirdik" dediler. Dershanelerin kapatılma kararının ardından bugüne kadar toplam 2 bin 200 dershaneden 900'den fazlası dönüşüm için başvurmuştu. 780 kuruma onay verildi. Bu okullara 150 binden fazla öğrenci kayıt yaptırdı. Temel liseler, yeni yol haritası çizmek için AYM'nin gerekçeli kararının açıklanmasını ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın bu kararlara göre belirleyeceği rotayı bekleyecek. Gerekçeli karar 1 Eylül'den önce açıklanmazsa dershaneler bu yıl faaliyet göteremeyeceği gibi dönüşüm başvurusu da yapamayacak.

VELİLER ANİ KARAR VERMESİN

AYM'nin kararıyla birlikte çocuklarını temel liselere kaydettiren velilerin de kafası karıştı. Kararla birlikte temel liselerin kapatılacağını düşünen onlarca veli okulları telefon yağmuruna tuttu.Ancak, kararın temel liselerin kapanacağı anlamına gelmediğini vurgulayan kurum temsilcileri "Öğrencilere haftanın 5 günü hem normal eğitim veren hem de üniversite sınavlarına hazırlayan kurumlar olduğumuz için tercih ediliyoruz. Veli, çocuğunun haftaiçi okula, hafta sonu da dershaneye giderek testlere boğulmasını istemiyor" dedi. Henüz yargı kararı ve gerekçesi ortaya çıkmadığından velilerin sakin olmaları gerektiğini söyleyen kurum yetkilileri "Mağduriyet yaşanmayacaktır" diye konuştu.

EĞİTİMCİLER NE DİYOR?

ZAMANLAMA ÇOK MANİDAR

Lokman DURAK (Uğur Eğitim Kurumları Genel Müdürü): AYM kararı dershanelerin belli bir bölümü özel okula dönüştükten sonra alındı. 2 bin 200 civarında kurum dönüşüm için başvurdu. 780 tanesi ise dershaneden okula dönüştü. MEB dershanelerle ilgili yeniden düzenleme yapacaktır. İptal edilmiş bir kanun var. Bu karar ya 4 ay önce, ya da 4 ay sonra açıklanmalıydı. Eğer gerekçeli karar da geç açıklanırsa bu yıl dershanecilik faaliyeti yapılamayabilir.

DERSHANELER MAĞDUR OLUR
Orhan DAĞHAN (BİL Okulları Genel Müdürü): Zamanlama manidar. Karar daha önce de alınabilirdi. Bu karar mevcut haliyle temel liseleri çok etkilemeyecek. Asıl dershaneler etkilenecek. Onlar için yasal zemin net değil. Gerekçeli karar dershanelerin 1 Eylül'den sonra açıklanırsa bu kurumlar açık kalamayacak. Ama dönüşüm de yapamayacak. Dönüşüm için binalarını tadilata sokan binlerce kurucu var. Milyonlarca dolar kayıptan bahsediyoruz.

YENİ ROTA BELİRLENECEK
Ahmet Said YURTSEVEN (Kültür Eğitim Kurumları Genel Müdürü): Gerekçeli kararı bekleyeceğiz. Bu karardan sonra MEB'in belirleyeceği rotaya göre yeni yol haritası çizilecektir. Biz dönüşümümüzü tamamladık. Dershane geçmişimiz de var. Her iki durumda da veli ve öğrencilerimiz mağdur olmaz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Temel liselerden AYM kararına isyan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN