Tercihlerde son gün

Giriş Tarihi: 16.7.2015
Tercihlerde son gün

Üniversite ve lise adaylarının okul tercihlerini yapmaları için verilen zaman bugün bitiyor. Süre üniversite adayları için saat 24.00'te, lise adayları için ise saat 13.00'te sona erecek

Lisans Yerleştirme Sınavı'nda (LYS) ter döken adayların yanı sıra TEOG'a giren ortaokul öğrencileri de bugün tercih listelerine son şeklini vermek zorunda. Üniversite adayları bugün 24.00'e kadar tercihlerini ÖSYM'nin Aday İşlemleri Sistemi'nden yapabilecekler. TEOG tercihleri de bugün 13.00'te sona erecek. Resmi tatil nedeniyle, okullarda nöbetçi yönetici bulunacak. Uzmanlar son bir kez daha tercih listesinin gözden geçirilmesi gerektiğini söylüyor. Doğru tercih yapan öğrencinin açıkta kalmayacağını belirten uzmanlar bunun için tercih piramidi önerisinde bulundu. 30 tercih hakkının tamamının yazıldığı tercih piramidi şöyle oluşturuluyor:
Tercihlerde en çok dikkat etmeniz gereken şey ÖSYS puanınız değil puana göre aldığınız sıralama. Çünkü üniversiteler öğrenci alırken puanla değil sıralamaya göre öğrenci alıyor.
Piramidin en üst sırasına sıralamanızdan daha yüksek 3 ya da 4 üniversite ve bölüm yazın. Sıralama ve puan aralıkları değişebilir. Örneğin 85 binlerdeyseniz ilk tercihlerinizi 60-65 bin sıralamasından alan bölümlerden yana kullanın.
Orta sırada puanınıza çok yakın veya eşdeğer bölümleri tercih edin.
Piramidin en alt katmanını derecenizin altında kalan bölümler için kullanın. Yani 85 bin derecesindeyseniz ilk 90, 95, 100 bin ve üzeri bölümleri tercih edebilirsiniz.
İstenmeyen bir yükseköğretim programına tercihler arasında ne olursa olsun yer vermeyin. Daha çok istenen bir yükseköğretim programı, salt yüzdelik dilim, minimum puan ya da başka bir nedenden ötürü daha az istenen bir programın altına alınmamalı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tercihlerde son gün
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN