Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2015 MEB yerleştirme tercihleri sonuçları ne zaman açıklanıyor? tıkla - öğren

yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanıyor? TEOG yerleştirme tercihleri sorgulama ekranı için tıklayınız! 2015 MEB TEOG yerleştirme sonuçları ile ilgili merak edilen bütün detaylar haberimizde…

Giriş Tarihi: 21.7.2015 10:40 Güncelleme Tarihi: 22.7.2015 16:41
2015 MEB TEOG yerleştirme tercihleri sonuçları ne zaman açıklanıyor? tıkla - öğren

Merakla beklenen 2015 sonuçlarının ardından tüm gözler TEOG Yerleştirmeye Esas Puanların (YEP) açıklanmasına ve tercihlerine çevrildi. Peki TEOG yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak?

Orta öğretimden liseye geçiş aşamasında öğrencilerin önündeki en büyük engel TEOG sınavı olarak kabul ediliyor. 6.-7. Ve 8. Sınıfta öğrenciler sınavlara tabi tutularak başarı durumları belirleniyor. Merkezi ortak TEOG sınavı ise en yüksek ortalamaya sahip olan sınav olduğu için öğrencilerin mutlaka iyi bir not alması bekleniyor. Bu şekilde eğitim görecekleri liseyi seçerken öncelerindeki seçenekler artıyor ve daha iyi eğitim alma şansını yakalayabiliyorlar. TEOG tercih işlemleri geçtiğimiz günlerde sona ermişti. Her öğrencinin 25 tercih yapma hakkı bulunuyordu.

TEOG SINAV SONUÇLARI 2015

TEOG YERLEŞTİRME PUANLARI (YEP)

TEOG YERLEŞTİRME SONUÇLARI

Öğrencilerin liselere yerleştirme işlemleri için 6-16 Temmuz'da tercihleri alınacak.

Yerleştirme sonuçları, 14 Ağustos'ta ilan edilecek. Yerleştirmeye esas nakil tercih başvuruları, 3 dönem halinde yapılacak. Buna göre, ilk nakil başvuruları, 17-21 Ağustos'ta yapılacak ve sonuçları 24 Ağustos'ta açıklanacak. Nakil tercihlerinde 2. dönem başvuruları ise 24-28 Ağustos'ta yapılacak ve sonuçlar 31 Ağustos'ta duyurulacak. 3. dönem yerleştirmeye esas nakil tercih başvuruları da 31 Ağustos-4 Eylül'de yapılacak ve sonuçlar 7 Eylül'de açıklanacak.

Öte yandan, il veya ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca il veya ilçe sınırları içerisinde nakil tercih başvuruları 7-10 Eylül'de alınacak ve sonuçları da 11 Eylül'de ilan edilecek.

TEOG TERCİHLERİ NEDEN ÖNEMLİ?

TEOG sınavı aslında sadece iyi bir lise değil o liseden sonra iyi bir üniversite ve ardındaki mükemmel bir hayat standardını yakalamaya yardımcı bir serüvenin ilk basamağıdır. Bu süreçten sonra öğrenci sınav ve sınava dair ne varsa hayatına empoze ederek devam ediyor. Aslında bu sınav sonrası tercih, bizlere sonuca ulaşmak için bir takım seçenekler sunuyor. Onlardan bazıları şu şekilde;

SİSTEMATİK ÇALIMA, TAKTİKSEL ÇALIŞMA VE YORUM GÜCÜ

Sınav heyecanını sıcak tutmak; 8. Sınıfa kadar bol uygulama ile gelinen yolda 8. Sınıftan sonra işin içine sistematik çalışma ve taktiksel çalışma giriyor. En önemlisi ise yorum gücünü kullanmak giriyor. Bu süreci stratejik olarak iyi atlatırsak lisede biraz daha yorumla birçok konuyu anlıyor ve lise sonunda yapılan sınava ezberin dışında hazırlanmamız kolaylaşıyor.

TEOG LİSE NAKİLLERİ NASIL YAPILACAK?

TEOG yerleştirmesine esas nakil işlemleri sırasında, tüm öğrenciler yerleştirmeye esas nakil isteğinde bulunabilecek. Yerleştirmeye esas nakil işlemi sonucu okul değiştiren güzel sanatlar ve spor lisesi öğrencileri, bu okuldaki hakkından vazgeçmiş sayılacak. TEOG sonuçlarına göre yerleştirmeye esas nakil başvurusunda, 3 tercih alınabilecek. Her okul için boş kontenjan şartı aranmaksızın tercih yapılabilecek. Yerleştirmeye esas nakillerde, il veya ilçe sınırlaması bulunmayacak. Yerleştirmeye esas nakillere isteyen öğrenciler başvuru yapabilecek. Velinin isteği halinde yerleştirmeye esas nakil için alınacak 3 tercih, üç nakil yerleştirmesi dönemi için geçerli olabilecek. Açık ortaöğretim kurumuna yerleştirilen öğrenciler için 7-10 Eylül´de, istemeleri halinde il ve ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca il veya ilçe sınırları içerisinde nakil tercih başvuruları alınarak, 11 Eylül´de nakil yerleştirmesi yapılabilecek. Bu işlemin ardından yerleştirme işlemi tamamlanacak ve 14 Eylül´de eğitim öğretime başlanacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2015 MEB TEOG yerleştirme tercihleri sonuçları ne zaman açıklanıyor? tıkla - öğren
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN