Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Dershaneler artık yeni kayıt alamaz'

Giriş Tarihi: 23.7.2015
'Dershaneler artık yeni kayıt alamaz'

Anayasa Mahkemesi kararı sonrası uygulanacak yol haritasını anlatan MEB Müsteşarı Tekin: Dershaneler kurs olabilir ama sınava hazırlayamaz. Artık yeni kayıt alamaz

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) dershanelerle ilgili kararının ardından dershanelerin hukuki zeminini kaybettiğini söyledi. Tekin, dershanelerle ilgili bakanlığın yol haritasını A Haber'e şöyle açıkladı:

* DERSHANELER KAPATILMADI DÖNÜŞTÜ: Biz dershanelerle ilgili kararı eğitimde özel sektörün payını artırmak için yaptık. Bu kapsamda dershanelerle ilgili dönüşüm başlattık. Bu bir kapatma değil dönüşüm sürecidir. Dershane sahiplerine de öneride bulunduk. Tanımlanan eğitim kurumlarına dönüşün biz size teşvik vereceğiz diye.

* TÜM SENARYOLARI HAZIR: İptal davasının açılmasının ardından MEB olarak her türlü senaryoda ortaya çıkacak durumlara ilişkin tedbirlerimizi aldık. Kafa karışıklığı yok. Anayasanın 153. maddesi Anayasa Mahkemesi'nin hukuki niteliğini net ifade ediyor. Anayasa Mahkemesi kanunu iptal ederken kanun koyucu gibi yeni bir uygulamayı getiremez.

* MEVZUATTA DERSHANE TANIMI YOK: AYM, kanunu iptal ettiyse, artık mevzuatta dershane diye tanımlama da kalmamıştır. Peki şimdi ne olacak? Bu konunu muhatabı MEB değil TBMM'dir. TBMM iptal edilen yasa yerine farklı bir yasa çıkartırsa, yeniden dershane tanımını sokarsa biz ona göre davranırız. Mevcutta MEB'in mevzuatında dershane adıyla herhangi bir kurum kalmamıştır.

* 'DÖNÜŞÜN' ÇAĞRISI: AYM'nin kararından sonra dönüşüm için başvurmayan dershanelere çağrıda bulunacağız. 'Yasal dayanağınız kalmadı. Eğitim hizmeti vermeye devam etmek istiyorsanız kanunen tanımlanmış, okul, çeşitli kurs, özel eğitim kursu, motorlu taşıt kursuna dönüşebilirsiniz' diyeceğiz.

* 'ÇEŞİTLİ KURS' DERSHANE DEMEK DEĞİL: Çeşitli kurslar dershanenin yerine geçmez. Kanunda dershaneler, bir üst okula ya da üniversite sınavına hazırlayan kurum anlamına gelirken çeşitli kurslar, öğrencileri sosyal, kültürel ve mesleki alanlarda becerilerini geliştirmeyi amaçlayan kurumları ifade ediyor. Yani çeşitli kurslarda sınava hazırlık yapan, test içerikli eğitim verilemez. Okul derslerinin takviyesi niteliğinde derslerin alternatifi olmayacak şekilde çeşitli kurs adı altında bize başvurabilirler. Özel Öğretim Kurumları ve Talim Terbiye Kurumu onaylarsa ruhsat alarak faaliyetini sürdürebilir. Bundan sonra dershanelerin faal olması mümkün değil. Bu kurumların vatandaşlarımızın çocuklarını kayıt etmeleri kanunen uygun değildir.

* SINAVA HAZIRLIK ÜCRETSİZ: Üniversite sınavının içeriğini değiştirdik. Sınav soruları okul müfredatı kaynaklı olacak. Bir öğrenci okulda başarılıysa başka bir desteğe ihtiyaç duymayacak. ÖSYM'nin soru hazırlama komisyonlarında lise öğretmenlerimiz olacak soruların öğrencilerin kapasiteleri için uygun olup olmadığını değerlendirebilecek. Bunun dışında takviye ihtiyacı duyan öğrencilerimiz için okullarımızda ücretsiz takviye kursları açılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Dershaneler artık yeni kayıt alamaz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN