Türkiye'nin en iyi haber sitesi

MEB'den bir ilk: 4 yaşa teşvik

Giriş Tarihi: 6.8.2015
MEB'den bir ilk: 4 yaşa teşvik

Devlet özel anasınıfına giden çocuğa 2 bin 680 TL destek verecek

Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye'deki tüm çocukların okul öncesi eğitimden yararlanması için bu sene ilk kez özel okul destek programına 4 yaşındaki anasınıfı öğrencileri de dahil edildi. Böylelikle okulöncesi eğitimi alacak 48-66 aylık çocuklar özel anasınıfına giderse devletten 2 bin 680 TL destek alacak.

BAKAN AVCI TALİMAT VERDİ

Milli Eğitim Bakanlığı, başta çalışan annelerin anaokulu ihtiyacına destek olmak ve tüm çocukların okul öncesi eğitiminden yararlanması için bu sene önemli bir karara imza attı. İlk kez geçen yıl uygulamaya başlayan özel öğretim desteklerine bu sene Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın talimatıyla okul öncesi çocuklarından 4 yaş grubu da katıldı. Böylelikle özel okul destekleri 48 aylıkları da kapsadı.

ANASINIFINA DEVLETTEN 2 BİN 680 TL DESTEK

Bakanlığın internet sitesinde yer alan "5580 Sayılı Kanun Kapsamındaki Özel Okullarda Öğrenim Gören/Görecek Öğrenciler İçin Verilecek Eğitim ve Öğretim Desteği Uygulama e-Kılavuzu"na göre, 230 bin öğrenciye 2015-2016 eğitim öğretim yılında geçerli olmak üzere eğitim ve öğretim desteği verilecek.

20 BİN MİNİĞE DEVLET DESTEĞİ

Okul öncesinde 20 bin, ilkokul ve ortaokul düzeyinde 50'şer bin, temel lise ve diğer lise düzeyindeki okullarda ise 110 bin öğrenci eğitim öğretim desteğinden faydalanacak. Geçtiğimiz yıl sadece okul öncesinde 5 yaş grubunu teşvik kapsamına alan MEB bu sene 4 yaş grubuna da teşvik kararı aldı. Böylelikle özel okullarda, 2015-2016 eğitim öğretim yılında teşvikten yararlanacak her bir öğrenciye okul öncesinde 2 bin 680, ilkokulda 3 bin 220, ortaokul ve lisede 3 bin 750, temel liselere ise 3 bin 220 lira verilecek.

E-OKULDAN BAŞVURU

Eğitim ve öğretim desteğinden yararlanmak isteyen ve herhangi bir okulda kaydı görünmeyen okul öncesi öğrencilerinin velileri veya vasileri, okul öncesi eğitim yapılan resmi veya özel okullara kesin kayıtlarını yaptırarak eğitim ve öğretim desteği için e- Okuldaki Özel Kurumlar Eğitim ve Öğretim Desteği Menüsü üzerinden başvurabilecek. İlkokul, ortaokul ve ortaöğretim okullarında öğrenim gören öğrencilerin velileri veya vasileri, eğitim ve öğretim desteği için e-Okul üzerinden, belirlenen tarihlerde öğrencinin kayıtlı bulunduğu resmi veya özel okul müdürlüklerine müracaat edecek.

BAŞVURULAR 10 AĞUSTOS'TA BAŞLIYOR


Destekten yararlanmak isteyen özel okullar MEBBİS üzerinden, öğrenciler ise e-Okul üzerinden 10 Ağustos-2 Eylül'de başvurularını yapacak. Tercih işlemi yapacak öğrenciler, 3 Eylül'de ilan edilecek. Öğrencilerin tercihleri ise 4-10 Eylül'de alınacak. Yerleştirme sonuçlarının 11 Eylül'de ilan edilmesinin ardından, 14-21 Eylül'de nakil ve kesin kayıt işlemleri yapılacak. Ek yerleştirme sonuçlarının ilanı 22 Eylül'de, ek yerleştirme kayıt işlemleri ise 22-30 Eylül'de gerçekleştirilecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
MEB'den bir ilk: 4 yaşa teşvik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN