Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2015 ücretli öğretmenlik başvuruları başladı mı ne zaman başlıyor?

MEB öğretmen açığını ücretli öğretmen alımı yaparak kapatmaktadır. Ücretli öğretmen alımı il ve ilçe MEM’ler tarafından yapılarak açık kontenjanlar...

Giriş Tarihi: 14.8.2015 10:15
2015 ücretli öğretmenlik başvuruları başladı mı ne zaman başlıyor?
Ülkemizdeki okul sayısına göre yapılan atamalar çok azdır. Bunun için MEB öğretmen açığını ücretli öğretmen alımı yaparak kapatmaktadır. Ücretli öğretmen alımı il ve ilçe MEM'ler tarafından yapılarak açık kontenjanlar doldurulmaktadır.

Açık kontenjanlar daha çok köy okullarında olduğundan dolayı görevlendirmeler daha çok köy okullarına oluyor. Ücretli öğretmenler girdikleri saat başına ücret alırlar. Resmi ve diğer tatillerde vs mesai ücreti alamazlar. Ücretli öğretmenler bir haftada en fazla 30 saat ek ders ücreti alabilirler. Daha fazla derse giren ücretli öğretmenler 30 saat üzerindeki dersler için ücret kesinlikle alamazlar.

Gerekli belgeler:

Diploma (lisans,doktora,yüksek lisans)fotokopisi

Nüfus cüzdanı fotokopisi

Ücretli öğretmen alınırken hangi özelliklere dikkat edilir?

Öncelikle okuldaki açık dikkate alınır. Norm kadroya bakılarak ücretli öğretmenin görevlendirilip görevlendirilmemesine karar verilir. İhtiyaç olan branştan başvuru varsa öncelikle olarak o kişi görevlendirilir. Mesela; A okulunda matematik öğretmeni açığı var. Başvuruda bulunanlar arasında matematik öğretmeni varsa o görevlendirilir. Matematik öğretmeni yoksa eğer fen bilgisi ya da diğer sayısal bölüm mezunları görevlendirilir. Eğer bir okul için birden fazla uygun aday var ise kpss puan üstünlüğüne göre görevlendirme yapılır.

Ön lisans mezunları ücretli öğretmenlik yapabilir mi?

Normal koşullarda yapamazlar. Fakat ülkemizin bazı bölgelerinde öğretmen açığını kapatmak pek mümkün olmuyor. Lisans mezunu ücretli öğretmenlerle kapatılamayan açık kontenjanlar ön lisans mezunları ile kapatılabiliyor. Öncelik sırasına göre yazarsak; eğitim fakültesi – diğer lisans mezunları – ön lisans mezunları…

2014-2015 Ücretli Öğretmenlik Başvuruları ne zaman yapılır?

Ücretli öğretmenlik başvuruları genel olarak eylül-ekim gibi ilçe ve il milli eğitim müdürlüklerinin inisiyatifi ile başlar. Norm kadrolar ancak il içi,il dışı, ilk atama, özür tayinlerinden sonra ancak belli olabildiği için ücretli öğretmenlik başvurularının daha önceden yapılması mümkün değildir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2015 ücretli öğretmenlik başvuruları başladı mı ne zaman başlıyor?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN