Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakan Avcı'dan dershane genelgesi!

Fetullahçı Terör Örgütü’ne insan kaynağı yetiştiren, çeşitli il ve ilçelerde haraç toplama merkezi olarak faaliyet gösteren, örgüt üyesi kamu görevlilerinin toplantılar düzenlediği dershanelere tüm yurt çapında operasyonlar düzenleniyor. Operasyonlara rağmen devlete kafa tutmaya, ’yı hedef göstermeye devam eden FETÖ dershaneleri dün örgüte yakın gazetelere ilan vererek bakanlığın yaptığı son düzenlemeyi tanımadıklarını açıkladı. Açıklamaya Bakan Avcı’dan sert cevap geldi.

Giriş Tarihi: 14.8.2015 09:32 Güncelleme Tarihi: 14.8.2015 10:04
Bakan Avcı'dan dershane genelgesi!

, 81 ilin valisine dershanelerle ilgili genelge yolladı. Özel okul ya da kursa dönüşme zorunluluğuna vurgu yapılan genelgede, "Kanun dışı faaliyet yürüten kurumları kapatın" denildi.

Özel okul olmayız, kursa dönüşmeyiz ve eğitim faaliyetlerine de devam ederiz diye ısrar eden dershanelerin kapısına kilit vurulacak. Sabah'ın haberine göre, Milli Eğitim Bakanlığı, kanun dışı eğitim faaliyeti yürüten dershaneleri kapatma kararı aldı. MEB, özel okula dönüşmek istemeyen dershaneler için özel öğretim, kişisel gelişim ve mesleki eğitim kurslarına dönüşme imkanı sağlayan yeni bir yönetmelik yayımladı.

Ancak paralel yapının dershaneleri, paralel yayın organlarında, yönetmeliği tanımadıklarını belirterek, dershane olarak yola devam edecekleri şeklinde demeçler verdiler. Aynı kurumların dershane olarak ücretlerini açıkladıkları ve öğrenci kaydı yaptıklarına yönelik şikayetler üzerine Milli Eğitim Bakanlığı harekete geçti. Bakan imzasıyla 81 ilin valiliğine ve okullara gönderilen genelgede açık bir şekilde dershane olarak faaliyet gösteren kurumların ilgili kanun kapsamında kapatılması istendi.

İŞTE O GENELGE;

Genelgede, özel öğretim kurumları ile ilgili açıklamalar bölümünde, ilgili kanunun tanımlar başlığında dershane tanımının olmadığına dikkat çekilerek şunlar kaydedildi: "Kanun ve Anayasa Mahkemesi'nin kararı neticesinde eğitim veren kurumlar arasında dershanelere yer verilmemekte ve dershane tanımı da bulunmamaktadır. Bu nedenle TBMM tarafından herhangi bir yasal düzenleme yapılmadığı sürece kanunda tanımı bulunmayan bu yerlerin ilgili kanunda tanımlanmış özel öğretim kurumlarından birine dönüşmesi gerekmektedir.

Dönüşüm işlemini gerçekleştirmeyen bu yerler ilgili kanun ve yönetmeliğe uygun olarak dönüşüm işlemini gerçekleştirinceye kadar eğitim öğretim faaliyeti yürütemeyecektir. Bu kurumlar ücret ilanı yapmayacak ve öğrenci ya da kursiyer kaydı yapamayacak. Valiliklerce kendilerine eğitim personeli ataması da yapılamayacak. Gerekli dönüşümü işleminin gerçekleştirmediği halde ilgili kanuna aykırı olarak eğitim faaliyeti yürüten yerler hakkında ilgili kanun doğrultusunda, kapatma işlemini gerçekleştirilecek. İllerde valilik bünyesinde kurulacak komisyonlar, kanun dışı eğitim faaliyeti yürüten kurumları tespit ederek kapatılma işlemi yapılacak."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakan Avcı'dan dershane genelgesi!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN