Ek yerleştirmede 3 avantaj

Giriş Tarihi: 17.8.2015
Ek yerleştirmede 3 avantaj
Işık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şirin Tekinay, ek yerleştirmenin zaman, puan ve motivasyon kaybı için bir avantaj olduğunu olduğunu söyledi. İkinci yıl sınava hazırlanırken adayların motivasyonunun düşeceğini belirten Tekinay "Kazanamayanlar için ek yerleştirme ikinci şans" dedi. Tekinay, ek yerleştirme dönemiyle ilgili adaylara şu uyarılarda bulundu:
YERLEŞME İHTİMALİ DAHA YÜKSEK: Ek yerleştirme döneminde; ilk yerleştirme sonuçlarına göre herhangi bir yükseköğretim kurumuna yerleşemeyen adaylar için, taban puanı belli olan bölümler arasında seçim yapılacak olmasından, ilk yerleşmede dolmadığı için taban puanı oluşmamış bölümlerin puanları değişebileceği için yerleşme ihtimali yüksektir. Bu yüzden kazanamayan öğrenciler için avantajdır.
YENİDEN HAZIRLANMAK ZOR: Eğer adayların istedikleri, girince başarılı olabilecekleri ve bitirdiklerinde onlara genel ve iş yaşamında işlerine yarayacağını düşündükleri programlar varsa şanslarını denemelerinde yarar vardır. İstemediği, yapamayacağı ve ileride işine yaramayacak bir programda öğrenim görmenin hiçbir faydası yok. Ancak tekrar hazırlanmanın da kolay olmayacağı, en azından motive olmak konusunda adayların sıkıntı çekebilecekleri de unutulmamalıdır.
İLK TERCİHTE KAZANAMADIĞINIZ BÖLÜMLERİ YAZMAYIN: İlk yerleştirmede dolan ve minimum puanı oluşmuş ancak kayıt yaptıramayan adaylar nedeniyle açık oluşan programlarda ek yerleştirme döneminde puan düşmesi söz konusu olmadığı için ilk tercih döneminde kazanılamayan bölüme tekrar yerleşme ihtimali yoktur.

BOŞ KONTENJANLAR:

Işık Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi'nde Psikoloji (İngilizce); 12, Psikoloji; 9, Güzel Sanatlar Fakültesi'nde Görsel İletişim Tasarım; 12, Sinema ve Televizyon; 8, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Siyaset Bilimi (İngilizce); 11, Uluslararası İlişkiler (İngilizce); 10, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi'nde İç Mimarlık (İngilizce); 13, Endüstriyel Tasarım; 10, Mühendislik Fakültesi'nde Endüstri Mühendisliği (İngilizce); 13, Otomotiv Mühendisliği (İngilizce); 11, Biyomedikal Mühendisliği (İngilizce); 10 boş kontenjan bulunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ek yerleştirmede 3 avantaj
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN