Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Üniversite için ikinci şans

Tercihlerde açıkta kalan öğrenciler için ikinci bir şans olan ek yerleştirme başvuruları bugün başlıyor. Tercih yapabilmek için 2015-ÖSYS merkezi yerleştirmede hiçbir yere yerleştirilmemiş olmak gerekiyor

Giriş Tarihi: 17.8.2015
Üniversite için ikinci şans
2015 üniversite yerleştirme sonuçları geçen ay açıklandı. ÖSYM bu yılki boş kontenjan sayısını 38 bin 789 olarak açıklamıştı. Üniversitelerin lisans programlarında 18 bin 770, ön lisans programlarında ise 20 bin 19 kontenjan boş kaldı. Bu rakamlar kayıt hakkı kazanan adayların kayıt yaptırmaması nedeniyle 140 binlere ulaştı. Hangi üniversite ve bölümde ne kadar boşluk kaldığı, yerleşemeyen öğrenciler için ek yerleştirme döneminde ikinci bir şans oluşturacak. Ek yerleştirmeler için başvuru süreci yarın başlıyor. 21 Ağustos'a kadar sürecek tercih dönemi için en çok merak edilen sorular ve yanıtlarını sizler için derledik:
Ek yerleştirmeye başvurma ön koşulu nedir?
Ek yerleştirmeye başvurabilmek için 2015-ÖSYS'ye başvurulmuş olması zorunludur.
Kontenjanlar nasıl belirleniyor?
Ek yerleştirme kontenjanlarını, 2015- ÖSYS merkezi yerleştirme sonunda boş kalan kontenjanlar ile 2015-ÖSYS merkezi yerleştirme ile kayıt hakkı kazanan adayların kayıt yaptırmaması nedeniyle boşalan kontenjanlar oluşturuyor.
Kimler tercih yapabilecek?
2015-ÖSYS ilk yerleştirme sonuçlarına göre herhangi bir yükseköğretim programına yerleştirilmemiş ya da açık öğretimin kontenjansız programlarına yerleştirilmiş olması gerekmektedir. Özel Yetenek Sınavı ile bir bölüme yerleşen öğrenciler ek yerleştirme tercihi yapabilirler.
Kimler tercih yapamaz?
Kayıt olunsun veya olunmasın herhangi bir yere yerleştirilen aday tercih yapamaz.
Tercih sayısı kaç olacak?
Adaylar, tercih yapma hakları bulunan tablolardan toplam 30'u geçmemek üzere istedikleri sayıda tercih yapabileceklerdir.
Boş kontenjanları nereden öğrenebilirsiniz?
ÖSYM'nin internet sitesindeki "Ek Yerleştirme Kılavuzu"nda hangi üniversitenin hangi bölümlerinde, ne kadar kontenjan boşluğu yer aldığı detaylı bir şekilde yazılı. Tablo 4'de lisans, Tablo 3'de ise ön lisans programları yer alıyor.
Tercih işlemleri nereden yapılacak?
T.C. kimlik numarası ve şifre ile ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr adresinden bireysel olarak yapılacak.
Tercih ücreti ne kadar?
Ek yerleştirme ücreti bu yıl 15 TL olarak belirlendi.

ÖNLİSANSLARDA PUAN KOŞULU YOK

4 yıllık lisans programlarını kimler tercih edebilir?
Tablo 4'teki merkezi yerleştirmede kontenjanı dolan ve en küçük puanı oluşan, ancak yerleştirilen adaylardan birkaçının kayıt yaptırmaması nedeniyle kontenjan açığı oluşan lisans programlarını, yalnız programın en küçük puanına eşit veya daha büyük puana sahip olan adaylar tercih edebilecek. 2015-YGS/LYS'de ilgili puan türünde 180 ve daha fazla puan alan tüm adaylar Tablo 4'teki yükseköğretim programlarını tercihleri arasında gösterebilecekler.
2 yıllık önlisans programlarını kimler tercih edebilir?
ÖSYM'nin kılavuzunda yer alan Tablo 3'deki ön lisans programları için en küçük puan koşulu aranmayacak. Adaylar, Tablo-3'deki en küçük puanların ve önceliklerin altında olsalar bile tercihlerini yapabilecekler. 2015-ÖSYS'ye başvuran adaylardan sınavsız geçiş hakkı olan veya ilgili YGS puan türünde 140 ve üzeri puan alanlar, Tablo 3'te yer alan ön lisans programlarını tercihleri arasında gösterebilecekler.
Özel yetenekle alan bölümlere tercihler nasıl yapılacak?
2015-ÖSYS'de özel yetenek sınavı ile bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar da ek yerleştirme için tercih yapabilirler. Adayların yükseköğretim programlarını tercihleri arasında gösterebilmeleri için bu programların koşullarını karşılamaları gerekiyor.

PUAN ÖNCELİĞİ VAR


Yerleştirmeler nasıl yapılacak?
Her programın boş kontenjanı kadar yerleştirme yapılacak. Yerleştirme işleminde söz konusu bölümü tercih eden en yüksek puanlı adaya öncelik verilecek.
Birden fazla programa kayıt hakkı var mı?
Hayır. Bir aday, puanları ne denli yüksek olursa olsun yalnız bir programa kayıt hakkı kazanabilir. Bu program, adayın puanlarıyla girebildiği en üst tercihidir. Bunun altında kalan tercihler işleme konmaz.
Yerleştirme yapıldıktan sonra değiştirme imkânı var mı?
Hayır. Merkezi ek yerleştirme sisteminde bir adayın kayıt hakkı kazandığı programı sonradan değiştirmesi, bir başka deyişle, daha düşük puanla öğrenci alan başka bir programa kaydolması mümkün değildir.

TARİHLERE DİKKAT!


Yerleştirme sonuçları nasıl duyurulacak?
Yerleştirme işlemine alınan tüm adayların sonuçları 21 Ağustos'tan sonra http:// sonuc.osym.gov.tr adresinden duyurulacak. Sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecek.
Kayıtlar nasıl yapılacak?
Yerleştirme sonuçları açıklandıktan sonra üniversitelerce yapılacak. Kayıt tarihleri adayların internette yayımlanan yerleştirme sonuçları sayfasında yer alacak. Kayıt hakkı kazanan adayların, kayıt süresi içerisinde ilgili üniversitelere başvurmaları zorunlu. Bu süre içerisinde kayıt için başvurmayan veya kayıt işlemlerini tamamlamayan adaylar kayıtını kaybedecekler.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üniversite için ikinci şans
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN