Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yükseköğretimde ‘kadının adı’ var

Yükseköğretim Kurulu bünyesinde kurulan Akademik Kadın Çalışmaları ve Sorunları Birimi web sitesini kurdu.

Giriş Tarihi: 19.8.2015 ABONE OL
Yükseköğretimde ‘kadının adı’ var

Özgecan Aslan cinayetinin ardından harekete geçen Yükseköğretim Kurulu (YÖK), kadının sesi olacak. YÖK 7 Mayıs 2015'te Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi Başkanlarının, kadın akademisyenlerin, ilgili sivil toplum kuruluşu ve sendika temsilcilerinin katılımıyla "Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine Duyarlı Üniversite Çalıştayı" düzenledi. Çalıştayda alınan kararlar doğrultusunda YÖK Bünyesinde Akademik Kadın Çalışmaları ve Sorunları Birimi kuruldu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın açılış konuşmasını yaptığı Çalıştaya, akademisyenler, kadın sorunlarıyla ilgili araştırmacılar, STK ve sendika temsilcileri katıldı. Çalıştayda YÖK bünyesinde "Akademik Kadın Çalışmaları ve Sorunları Birimi" kurulması önerildi.

PROF. KOMSUOĞLU BAŞKANLIĞINDA ÇALIŞIYOR

YÖK Üyesi Prof. Sezer Şener Komsuoğlu'nun başkanlığında çalışan birim, ilk olarak üniversitelerin tüm bölümlerinde toplumsal cinsiyet eşitliğine ilişkin dersler verilmesiyle ilgili YÖK Genel Kurulu'ndan karar çıkardı.

YÖK'TE KADIN ÇALIŞMALARINA ÖZEL WEB SİTESİ

Komisyon ayrıca önceki gün YÖK bünyesinde bir Akademik Kadın Çalışmaları ve Sorunları Birimi web sayfası kurarak, çalışmaları ve konuyla ilgili yapılan etkinlikleri de buradan duyurmaya başladı.

İnternet sitesinde, üniversitelerin kadın araştırma merkezleri ve diğer bölümlerde bu alanda yapılan çalışmalar da duyurulacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yükseköğretimde ‘kadının adı’ var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN