Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İmam hatiplilere temel lise müjdesi

Giriş Tarihi: 26.8.2015
İmam hatiplilere temel lise müjdesi

Temel liselere nakil olacak son sınıf imam hatip ya da meslek lisesi öğrencilerinin diploma hakkını kaybetmemesi için çalışma başlatıldı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), üniversiteye daha iyi hazırlanmak isteyen imam hatip ve meslek lisesi mezunları için yeni bir düzenlemeye hazırlanıyor. Üniversite sınavlarına daha iyi hazırlanmak için temel liselere nakil olmak isteyen imam hatip ya da meslek lisesi öğrencilerinin diploma hakkını kaybetmemeleri için "mezunlar" statüsünde değerlendirilme olasılığı gündeme geldi.

2 FORMÜL ÜZERİNDE ÇALIŞILIYOR

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın talimatıyla başlatılan çalışmada 2 formül üzerinde duruluyor. Son yılında temel liseye geçen imam hatip öğrencileri fark derslerini vererek imam hatip okullarından diplomalarını alabilecekler. Son yıl ağırlıklı uygulama eğitimi alan meslek lisesi öğrencilerinin de mezunlar gibi temel liseyi dışarıdan bitirebilmesi için çalışma yapılıyor.

'POZİTİF AYRIMCILIK YAPILMALI'

ÖZDER Başkanı Ahmet Akça, "İmam hatip ve meslek liselerinde YGS-LYS'ye dönük dersler yetersiz. Bu okullardaki öğrencilerin iyi bir üniversitede okumak için temel liseye geçiş yapması gerekiyor. Bu durumda ise 3 yıldır okuduğu okulun diploma hakkını kaybediyor. Bu nedenle bu okullara pozitif ayrımcılık yaparak mezun statüsünde ya da fark derslerini vererek kendi okullarından mezun olmalarının önü açılmalıdır" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İmam hatiplilere temel lise müjdesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN