Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kolej gibi meslek lisesi

OSB'lerin ara eleman ihtiyacını karşılayabilmek amacıyla kurulan okul verdiği eğitimle parmak ısırtıyor. Öğrenciler THY, Mercedes ve Volkswagen gibi ünlü firmalarca adeta kapışılıyor

Giriş Tarihi: 5.9.2015
Kolej gibi meslek lisesi
Sanayi bölgelerinde ara eleman ihtiyacını karşılayabilmek amacıyla 2012'de yürürlüğe giren düzenlemenin ardından birçok organize sanayi bölgesinde özel okul statüsünde meslek lisesi açıldı. İkitelli Organize Sanayi Bölgesi'nde açılan Özel İkitelli OSB Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi bu uygulamanın en gözde örneklerinden biri haline geldi. Kolej standartlarında ücretsiz eğitim veren lisede, öğrenciler 25 kişilik sınıflarda, ahilik kültüründen uzaklaşmadan yeni nesil çırak olarak yetişiyor.

BİREBİR UYGULAMALI EĞİTİM
Okulun kurucusu Fırat Şuekinci, okulda 99 derslik, 46 atölye ve 12 laboratuvar bulunduğunu belirterek, öğrencilerin birebir uygulama atölyelerinde eğitim aldıklarını anlattı. Şuekinci "Okulumuzda 10 adet CNC tezgahı var. Bölgenin en büyük oto servisinde bile olmayan makine teçhizatı bizde. Çocuklarımıza bu okulda, 'Ben bunu bilmiyorum, görmedim' diyemeyeceği bir eğitim veriyoruz" şeklinde konuştu. THY, Mercedes ve Volkswagen gibi firmalara öğrenci gönderdiklerini dile getiren Şuekinci, "Bu okuldan mezun olan öğrencilerin iş bulma şansları çok yüksek" dedi. Okulda eğitim alan 2 bin öğrenciden 400'ünün kız olduğunu belirten Şuekinci, bu öğrencilerin de daha çok otomotiv alanına yöneldiklerini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kolej gibi meslek lisesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN