Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İstanbul Bilimler Akademisi Lisansüstü Uzman Araştırmacı Eğitim Programı başlıyor!

İstanbul Bilimler Akademisi (İBA)’da 2015-2016 Lisansüstü Uzman Araştırmacı Eğitim Programı 23 Ekim 2015 Cuma günü başlıyor. Kurum, bu program kapsamında mülakatla araştırmacı-öğrenci kabul edecek.

Giriş Tarihi: 9.9.2015 18:50 Güncelleme Tarihi: 9.9.2015 18:51
Programın Çerçevesi

İBA, iki yıl olarak planlanan bu programa kabul ettiği araştırmacılara (1)Temel Eğitim, (2)Uzmanlık Alan Eğitimi ve (3) Uygulamalı Eğitim'den oluşan üç aşamalı bir eğitim paketi sunmakta:

(1) Temel Eğitim'de, sosyal bilimler alanında akademik kariyerin gerektirdiği teorik, metodolojik ve pratiğe dönük altyapının oluşturulması amaçlanmakta. Akademik ilerlemenin alt basamağı olan bu eğitimler üst aşamalar için temel oluşturacak seminerlerden oluşuyor. Temel Eğitim güz ve bahar dönemi seminer programında sosyal bilim teorisi, siyaset bilimi, sosyoloji, iktisat, tarih, edebiyat, hukuk alanlarına yönelik disiplinlerarası seminerler yer alıyor; ayrıca akademi camiasındaki duayen isimlerle entelektüel oturumlar gerçekleştiriliyor.

(2) Uzmanlık Alan Eğitimi çerçevesinde, iktisat, tarih, sosyoloji, siyaset bilimi, edebiyat, sanat, din bilimleri, hukuk, işletme, psikoloji disiplinlerinde araştırmacıların kendi uzmanlık alanları için gerekli olan ileri düzey eğitimi almaları hedefleniyor. 2015 GÜZ dönemi icra olunacak olan aşamada öğrenciler mikro gruplar halinde uzmanlık alanına uygun akademisyenlerden branş eğitimi alacak. Bu aşamaya başlayabilmek için Temel Eğitim düzeyinin tamamlanması gerekiyor.

(3) Uygulamalı Eğitim kapsamında, yeterli altyapıya sahip araştırmacılar, eğitim, yayın, araştırma ve proje süreçlerine katılma imkanı elde ediyor. 2016 BAHAR- YAZ dönemi icra olunacak olan bu aşamaya başlayabilmek için Temel Eğitim ve Uzmanlık Alan Eğitimi düzeylerinin tamamlanması gerekiyor.Uygulamalı Eğitim,

(1)danışman tayini,
(2) araştırma-proje konusu seçimi veya devam eden bir araştırma-projeye kabul,
(3) araştırmanın-projenin gerçekleştirilmesi ve raporlama/sunum/yayın aşamalarından oluşuyor.

Sunulacak İmkanlar:

Mülakatlar sonrasında Temel Eğitim programına kabul alan araştırmacılara belli bir bursu imkanı sağlanıyor.
Programa kabul edilen ve söz konusu eğitim kademelerinin tamamını başarıyla tamamlayan araştırmacılara, program sonunda Uzman Araştırmacı Eğitim Programı sertifikası veriliyor.

Başvuru Şartları:
Programa sosyal bilimler alanında yüksek lisans ve doktora yapan öğrencilerin başvurusu kabul edilmekte.
Başvuruların değerlendirilmesinde ALES, Mezuniyet Puanı ve adayların kariyer süreçleri planlaması esas alınıyor. Buna göre, programa başvuracak adayların ALES puanlarının en az 70; mezuniyet puanlarının (transkript) en az 2.80 olması gerekmekte.

Başvuru Şekli:

Programa başvurmak isteyen araştırmacı-öğrencilerin, kurumun web sayfasında (www.ibav.org) yer alan formlardan eğitim durumlarına uygun olan formu doldurarak kurumun e-posta adresine (bilgi@ibav.org) göndermeleri yeterli.

Başvuru Takvimi:

Son Başvuru Tarihi: 5 Ekim 2015 Pazartesi
Mülakat Tarihi: 9-10 Ekim 2015 Cuma/Cumartesi
Eğitim Başlangıç Tarihi: 23 Ekim 2015 Cuma

Ayrıntılı bilgi için:
www.ibav.org
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstanbul Bilimler Akademisi Lisansüstü Uzman Araştırmacı Eğitim Programı başlıyor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN