Türkiye'nin en iyi haber sitesi

nasıl yapılır? sistemi nasıl kullanılır?

Milli Eğitim Bakanlığı () tarafından uygulanan Öğrenci Destekleme ve Yetiştirme Kursları () kayıtları devam ediyor. Öğrencilerin, e kurs modülündeki Eğitim Bilişim Ağı () sisteminden başvurularını tamamlaması için kayıt tarihi uzatıldı. Peki e-kurs kayıt nasıl yapılır? EBA sistemi nasıl kullanılır? E kurs başvuruları ne zaman sona eriyor? Detaylar haberimizde...

Giriş Tarihi: 30.9.2015 16:13 Güncelleme Tarihi: 5.10.2015 17:52
E Kurs kayıt nasıl yapılır? EBA sistemi nasıl kullanılır?
Milli Eğitim Bakanlığı öğrencilerin üniversite sınavlarına yardımcı olması için okullarda Öğrenci Destekleme ve Yetiştirme Kursları () uygulamasını başlattı. Bu kurslara kayıt yaptırmak için öğrencilerin Eğitim Bilişim Ağı () sistemini kullanmaları gerekiyor. E kurs başvuları 9 Ekim 2015 tarihine kadar uzatıldı. Peki e-kurs kayıt işlemi nasıl yapılır? Detaylar için haberimizi inceleyebilirsiniz.

E-kurs tarafından uygulanmaya başlanan yeni bir proje. Tıpkı e-okul gibi işleyen bir portal üzerinden yürütülüyor. Öğrenciler e kurs modülüyle birlikte yeni eğitim-öğretim yılında kurs almak istedikleri dersleri seçebiliyor ve yeterli sayıya ulaşılması durumunda o dersten takviye kurs açılıyor.

Branşlarında kurs vermek isteyen öğretmenler de e-kurs modülü üzerinden kurs vermek istediklerini beyan ediyor ve öğrencilerin o öğretmenin dersini tercih etmeleri durumunda takviye kurs açılabiliyor. Öğretmenlerin de bu işlemleri gerçekleştirebilmeleri için tıpkı öğrenciler gibi EBA sistemini kullanmaları gerekiyor. EBA sistemine giriş için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

EBA SİSTEMİNE GİRİŞ YAPMAK İÇİN TIKLAYIN!

E-KURS MODÜLÜ ÖĞRENCİLER İÇİN EBA ŞİFRESİ TANIMLAMA İŞLEMİ

ŞİFRE TANIMLAMA - TIKLA İZLE!

E-Kurs öğrenci başvurusu nasıl yapılır?

Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı eğitim kurumlarında öğrenim gören öğrenciler ile mezunlar için açılan e-Kurs kayıt işlemleri http://odsgm.meb.gov.tr ve eba.gov.tr modülü üzerinden yapılabiliyor. Resmi veya özel ortaokullar, imam-hatip ortaokulları, ortaöğretim kurumlarına devam eden öğrenciler ile açık öğretim öğrencilerine yönelik kurslar örgün eğitim kurumlarında; mezunlara yönelik kursları ise yaygın eğitim kapsamında Halk Eğitim Müdürlükleri sorumluluğunda açılacak.

ÜNLÜLER DE ÖĞRENCİ OLDU

E-Kurs öğrenci başvuruları ne zaman bitiyor?

MEB tarafından okullar ve halk eğitim merkezlerinde, öğrenciler ile mezunlar için açılacak takviye kurslarına başvurular 9 Ekim 2015 tarihine kadar devam edecek. Her bir öğrenci için, hafta içi günde en fazla 2 dersten 4 saate kadar, hafta sonları ise bir günde en fazla 5 dersten 8 saate kadar kurs verilebilecek. Öğrencilerden kurs için herhangi bir ücret talep edilmeyecek.

E-Kurslar ne zaman başlıyor?

1. dönem kursları 3 Ekim 2015'te başlayacak ve 24 Ocak 2016'da sona erecek.

2. dönem kursları ise 8 Şubat 2016'da başlayacak. ve 17 Haziran 2016'da sona erecek.

3. dönem yaz kursları ise 20 Haziran-11 Eylül 2016 tarihleri arasında düzenlenecek.

Ortaokulların 5, 6 ve 7. sınıflarındaki öğrenciler ile 9,10 ve 11. sınıflarındaki öğrenciler en fazla 3 dersten haftalık toplam 12 saate kadar; 8. sınıftaki öğrenciler ise en fazla 6 dersten 18 saate kadar; ortaöğretim kurumlarının 12. sınıfındaki öğrenciler ve mezun durumdakiler ise en fazla 6 dersten 24 saate kadar haftalık kurs alabilecekler.

Kurslarla ilgili ders programları ve haftalık örnek ders çizelgeleri ile kazanım testleri, tarama testleri Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünün resmi internet sayfasında ve e-kurs modülünde yayımlanacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
E Kurs kayıt nasıl yapılır? EBA sistemi nasıl kullanılır?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN