Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Öğretmenlikte usta-çırak devri

Öğretmenlikte usta-çırak devri

Milli Eğitim Bakanlığı'nın yeni uygulamasıyla yeni öğretmenler bir eğitim dönemi usta öğretmenlerle birlikte derse girip staj yapacak

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Öğretmen Yetiştirme Stratejisi'nin bir ayağı olan Öğretmen Atama Stratejisi'ni sil baştan değiştiriyor. Öğretmenlik mesleğinde ustaçırak ilişkisi başlıyor. Atanan her yeni öğretmen eğitim-öğretim yılının 3.5 aylık bir dönemi boyunca tecrübeli bir öğretmenin yanında çıraklık yapacak. Bugüne kadar öğretmenler atamaları yapıldığı günün ertesi günü sınıfa girerek derse başlıyordu. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın duyurduğu yeni uygulama için her ilde yeni öğretmenlerin yetiştirilmesinde istekli usta öğretmenler seçilecek.

STAJIN İKİ GÜNÜ İDAREDE...
Çırak öğretmen haftanın 3 günü derslere girecek ve öğretmen-öğrenci ilişkisinin nasıl kurulduğunu gözlemleyecek. Haftanın bir günü okul idaresinde müdürle birlikte idari işlemlerin nasıl yapıldığını izleyecek. Haftanın bir günü ise ilçe milli eğitim müdürlüğünde bakanlıkla yazışmalar ve diğer idari işleri yerinde görecek.

İLK UYGULAMA ŞUBAT 2016'DA
MEB ilk uygulamayı 2016 Şubat atamalarında yapacak. Şubatta en az 30 bin yeni öğretmen atamasının yapılması bekleniyor.

3 ALTERNATİFLİ STAJ YERİ
Bakanlık yeni atanan öğretmenlere staj yapmak istedikleri yerlere ilişkin 3 alternatif sunacak. Öğretmenin önce ataması yapılacak. Örneğin ataması Adıyaman'a yapılan bir öğretmen, isterse atandığı ilde staj yapacak, isterse ailesinin yaşadığı şehirde yapacak. Her iki ilde de yapmak istemiyorsa 3'üncü alternatif olarak tercih ettiği bir başka ilde stajını yapacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Öğretmenlikte usta-çırak devri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN