O bölümlere başarı sırası sınırlaması getirildi

Giriş Tarihi: 30.10.2015 10:04
O bölümlere başarı sırası sınırlaması getirildi

YÖK Başkanı Saraç, "Ziraat, su ürünleri ve orman dışında mühendislikteki başarı sıralamasını, ilgili puan türünde 240 bin olarak belirledik. Mimarlıkla ilgili buna münhasır bir karar alacağız" dedi.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı , "Ziraat, su ürünleri ve orman dışında mühendislikteki başarı sıralamasını, ilgili puan türünde 240 bin olarak belirledik. Mimarlıkla da ilgili buna münhasır bir karar alacağız" açıklamasını yaptı.

AA Editör Masası'na konuk olan Saraç, mühendislik programlarına girişte belirledikleri başarı sırası sınırlamasına ilişkin, "Ziraat, su ürünleri ve orman dışında mühendislikteki başarı sıralamasını, ilgili puan türünde 240 bin olarak belirledik" açıklamasında bulundu.

Başarı sıralaması sınırı getirdikleri programların ortak bir özelliğinin bulunduğuna işaret eden Saraç, "Bütün bu uygulamalarımız daha üst düzeydeki bir master, nazım plana göre yürüyor. Bunların hepsi meslek üreten programlar. Birçok ülkede mezun olunduktan sonra, tıpta, hukukta vesaire meslek sınavları var ama Türkiye'de yok. Dolayısıyla biz bu programlara öncelik verdik. Mühendislik de bunlardan biriydi" diye konuştu.

Yekta Saraç, vakıf üniversitelerine bu kararla ilgili, "Siz kendiniz için 240 binin üstünde yeni bir baraj da oluşturabilirsiniz. Ama altına düşmemek kaydıyla" diyeceklerini bildirdi.

Saraç, mimarlıkla ilgili de buna münhasır bir karar alacaklarını açıkladı.

Meslek sınavı yapılmasını düşünüp düşünmediği sorulan Prof. Dr. Saraç, "Meslek sınavının yapılması tabii ki bizim tercihimiz ama bu yasama faaliyetini gerektiren bir durum. Dolayısıyla o bizim konumuzun dışında. Biz mezun olunduğunda meslek icra edilecek programların mezun profilinin yükseltilmesine çalışıyoruz. Hedefimiz bu" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
O bölümlere başarı sırası sınırlaması getirildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN