Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Sistem çoktan seçmeli adam yetiştiriyor'

Yazar Türkiye'nin eğitim sisteminin artık düşünen adam yetiştirmediğini belirterek 'Sistem çoktan seçmeli adam yetiştiriyor' dedi.

Giriş Tarihi: 5.11.2015 15:18
'Sistem çoktan seçmeli adam yetiştiriyor'

Yazar , Türkiye'nin eğitim sisteminin artık düşünen adam yetiştirmediğini belirterek, "Sistem çoktan seçmeli adam yetiştiriyor. Yani sıfır bilgi ile girseniz beş şıklıysa yüzde 20 şansınız var. Konuyu hiç bilmiyorsunuz, atıyorsunuz yüzde 20 tutturma şansınız var" dedi.

Hikaye ve roman türlerinde 13 esere imza atan Osman Çeviksoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk hikayeciliğinin çok eskilere dayandığını ve gelenek olarak yaşadığını dile getirdi.

Hikayeciliğin geçmişine değinen Çeviksoy, "Avrupai tarzda roman yeni ama romanı da ileriye doğru götürmek istersek, mesneviler bizde roman ihtiyacını karşılıyor. Çünkü ben büyüklerimden de dinledim köylerde bile özellikle uzun kış gecelerinde ve ramazanın kış mevsimine rastladığı gecelerde, bilen birisi tarafından, genellikle imam veya öğretmen olabilir, mesnevi okumaları vardı. Her gece okunurdu. Kalınan yer işaretlenir ertesi gece, teravih namazlarından sonra oradan başlanır ve devam edilirdi" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Sistem çoktan seçmeli adam yetiştiriyor'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN