Türkiye'nin en iyi haber sitesi

veren üniversiteler hangileri?

Giriş Tarihi: 6.11.2015 11:17
Pedagojik formasyon veren üniversiteler hangileri?

eğitimi sertifika programları, lisans eğitiminden ayrı olarak YÖK tarafından izin verilen üniversitelerde açılmaktadır.

Ülkemizde eğitim fakültesi mezunları, üniversite eğitimleri esnasında pedagoji dersleri alarak öğretmen olabilecek durumda mezun olurlarken, diğer fakültelerin mezunları isterlerse ayrıca "Pedagojik Formasyon" eğitimi alabiliyorlar.

Önceki yıllarda üniversitelerde açılan 1 ya da 1,5 yıl süren tezsiz yüksek lisans programları ile bu eğitimi alıyorlarken YÖK'ün aldığı bir kararla 2010-2011 eğitim öğretim yılından itibaren pedagojik formasyon, yüksek lisans eğitimi ile değil, sertifika eğitimi ile verilecektir.

2010-2011 eğitim öğretim yılına kadar fen-edebiyat fakülteleri mezunları bu eğitimi alabiliyorlardı. 28.01.2010 tarihli T.C. YÖK kararı gereği, hangi fakülteden ya da bölümden olduğuna bakılmaksızın öğrenci iken ya da mezuniyet sonrası gerekli koşulları sağlayan tüm fakültelerin ve tüm bölümlerin öğrencileri pedagojik formasyon eğitimi alabilecekler.

Daha önce duyurulduğu üzere bu öğretim yılında bazı üniversitelerde açılacak Pedagojik Formasyon Sertifika Eğitimi Programlarına öğrencilerin yerleştirilmesi merkezi olarak ÖSYM tarafından gerçekleştirilecektir. Konuyla ilgili kılavuz, başvuru süreci ve bilgiler ÖSYM'nin web sayfasında yer almaktadır. Adaylar başvurularını online olarak ilgili web sitesi üzerinden yapacaktır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Pedagojik formasyon veren üniversiteler hangileri?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN