ne demek? Y kuşağının özellikleri nelerdir?

nın özellikleri nelerdir? Y kuşağı ne demek? Siz de Y kuşağından mısınız? Son dönemde hayatımıza giren kuşak karşılaştırmaları ve kuşak analizleri artık bizi bu kuşaklar hakkında bilgi sahibi olmaya zorluyor. Bir sohbet ortamında şöyle bir cümle duyabilirsiniz; "Ama o Y kuşağı" bu anda sohbetten kopmamak ve konuya Fransız kalmamak için bile kuşakları öğrenmek faydanıza olur.

Giriş Tarihi: 10.11.2015 10:25 Güncelleme Tarihi: 10.11.2015 10:53
Y kuşağı ne demek? Y kuşağının özellikleri nelerdir?

veya nesli, 1980-1999 arası doğanlardır. Y kuşağının en yaşlısı 33, en genci ise 14 yaşındadır. Kuşaklar arası farklılığın en çok hissedildiği nesil özelliği taşırlar.

Y KUŞAĞI BELİRLİ SAATLER ARASINDA ÇALIŞMAK İSTEMİYOR!

Çünkü onlar bağımsız olmayı seviyorlar, özgürlüklerine düşkünler ve iş yaşamlarında da farklılar. Belirlenen mesai saatleri arasında çalışmayı sevmiyorlar. Bu yüzden, iş saatinden ziyade işe odaklanmaları gerekiyor. Bu durumda onları işin bir parçası haline getirmek önemlidir.

Y KUŞAĞI DAHA RAHAT PARA HARCAMAK İÇİN ÇALIŞIYOR

X nesline göre Y neslinin örgütsel bağlılıkları azdır ve çok fazla iş değiştirdikleri de söyleniyor [3]. Bir an önce yönetici olmak ya da kendi işlerini kurmak istiyorlar. Onlar, iş hayatını sadece yaşamlarını sürdürebilmek için değil, daha rahat para harcamak için istiyorlar. Y nesli, çok farklı kişisel özellikler taşımakta ve özellikle üniversitelerden yeni mezun olanları kapsamaktadır. Y neslinin uyumsuz olduğu, kendisinden farklı düşünenleri acımasızca eleştiri yağmuruna tuttuğu da bir gerçek. Bu durum aşırı bireyci olmasından ve otorite tanımamasından kaynaklanıyor. Bu nesil kural tanımıyor. Ülkemizin %35'ini oluşturdukları söyleniyor. Yani 27 milyon genç...

Y KUŞAĞI KEBAP SEVER...

10 milyonuncu kebap siparişini alan yemeksepeti, Türkiye'deki siparişlere yönelik verilerini paylaştı. Buna göre 10 milyon siparişin yüzde 40'ına yakınını 19-24 yaş arasındakiler, yani Y kuşağı veriyor. En çok tercih edilen kebap Adana iken, kadınlar tercihini et şişten yana kullandı. 'Kebabın yanında ne içilir' sorusunun cevabı ise ayran oldu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Y kuşağı ne demek? Y kuşağının özellikleri nelerdir?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN