Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ailelerin ödevi: Çocuğu rahatlatmak

Uzmanlar aileleri de uyarıyor: Çocuklarınızı rahatlatmak için dersi bırakın, birlikte yürüyüş yapın. Sınav sistemini yanında eleştirmeyin. Uyku düzenini sağlayın

Giriş Tarihi: 23.11.2015
Ailelerin ödevi: Çocuğu rahatlatmak
TEOG sınavında başarı için öğrenciler kadar velilere de görevler düşüyor. Uzmanlar, ailelerin sınavdan birkaç gün önce çocuklarını ders çalışmak yerine, rahatlayabileceği bol oksijenli ortamlara götürmeyi tavsiye ediyor. Psikolog Ece Cengizalp Adanalı öğrencilerin sınav performansını artırmak için ailelere şu önerilerde bulundu:
DEĞİŞMESİNİ BEKLEMEYİN: Çocuğunuz siz "Çok çalış" dediğiniz için var olan alışkanlıklarını değiştirmeyecek. Sizin elinizden gelen; sadece çocuğunuzun yetenek ve kapasitesini daha verimli kullanması için gerekli olanakları sağlayabilmektir.
SİSTEMİ, ÖNÜNDE ELEŞTİRMEYİN: Çocuğunuzun yanında TEOG sınavlarıyla ilgili eleştirel yorumların hiçbir faydası olmaz. Bunu duyan öğrenci, sınava karşı olumsuz bir tutum geliştirmeye başlar ve bir direnç oluşturur. Bu direnç, sınava hazırlanma isteğini ve ders çalışma kalitesini olumsuz yönde etkiler.
KAYGISINI ARTIRACAK KONUŞMA YAPMAYIN: Okulların kontenjanlarını değiştiremezsiniz. Bu konuda çocuğunuzun bulunduğu ortamlarda konuşmak, onun kaygısını arttırır, çalışma şevkini kırar.
DERSİ BIRAKIN, OKSİJEN ALDIRIN: Çocuğunuzun okul sonrasında ders çalışmak yerine, dinlenebileceği ve rahatlayabileceği bol oksijenli mekanlarda, sevdiği insanlarla birlikte, sevdiği aktiviteleri yapmasını sağlayın.
ILIK DUŞLA RAHATLATIN: Sınavdan önceki geceler, çok geç saatte uyumaması ve az uykuyla sınav gününe başlamaması için çocuğunuzun uyku düzenine dikkat edin. Heyecan nedeniyle uykuya dalmakta güçlük çekmeleri durumunda, dinlendirici bir müzik ve rahatlatıcı bir duş iyi gelebilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ailelerin ödevi: Çocuğu rahatlatmak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN