Fen'de anahtar kelimeyi arayın

Giriş Tarihi: 23.11.2015
Fen'de anahtar kelimeyi arayın
TEOG'da Fen ve Teknoloji sınavında öğrenciler bu yıl hücre bölünmesi ve kalıtım ünitesinin tamamı ile kuvvet ve hareket ünitesinin ilk konusu olan kaldırma kuvveti bölümünden sorumlu olacak. Uzmanlar bu yıl soru dağılımın değişeceğini ve kaldırma kuvveti konusu sorularının daha az sayıda geleceğini öngörüyor. Doğa Okulları Fen Bilimleri Bölüm Başkanı Rezan Bozkurt "Öğrencilerin, hücre bölünmesi ve Kalıtım konusu sorularında bilgi hâkimiyeti ile yorum becerisini ölçen, kaldırma kuvveti sorularında ise deneysel düzeneklerin sorgulandığı görsellerle ilişkili soru tarzlarına eğilmelerini öneriyoruz" dedi. Bozkurt fen ve teknoloji sorularını yanıtlarken dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıraladı:
Bilgiye dayalı ve yorum gerektiren sorularda anahtar kelime aranmalıdır. Anahtar kelime ayırt edici nitelikte olan kelimedir.
Grafik ve tablo sorularında öğrenilen bilgiler ile bağlantı kurulmalıdır. Tablo sorularında önce soru okunmalıdır.
Eşleştirme sorularında eşleşen ifadeler yanlarına yazılmalı ve seçenek belirlenirken hata yapılmamasına dikkat edilmelidir.

SORU KÖKÜNE DİKKAT

Din kültürü ve ahlak bilgisi sınavında ise öğrenciler bu yıl kader konusu kapsamından sorumlu olacaklar. Doğa Okulları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Bölüm Başkanı Abdullah Albayrak soru köklerindeki kavramlara dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Albayrak "Öğrenciler ayrıca soru geleceğini tahmin ettiğimiz son konu olan Ayete'l-Kürsi'nin anlamını da iyi öğrenerek sınava hazırlanmalıdır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fen'de anahtar kelimeyi arayın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN