Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakan Avcı 81 ilden öğretmenleri kabul etti

Milli Eğitim Bakanı Avcı, "Son 12 yılda öğretmen sayımızı ikiye katladık, daha da alacağız. Ama sayısal olarak çoğalmamız yetmiyor, nitelik olarak da kendimizi gözden geçirmek zorundayız" dedi.

Giriş Tarihi: 24.11.2015 17:43
Bakan Avcı 81 ilden öğretmenleri kabul etti

Milli Eğitim Bakanı , son 12 yılda öğretmen sayısını ikiye katladıklarını, bundan sonra da öğretmen alımı yapacaklarını belirterek, "Ama sadece sayısal olarak çoğalmamız yetmiyor, aynı zamanda nitelik olarak da kendimizi yeniden gözden geçirmek zorundayız. Bunu da yapıyoruz" dedi.

Bakan Avcı, Başkent Öğretmenevi'nde 81 ilden öğretmenleri kabulünde, 24 Kasım 1928'de Millet Mektepleri'nin açıldığını ve Gazi Mustafa Kemal'e başöğretmenlik görevi verildiğini anımsattı.

Tüm öğretmenleri saygıyla selamladığını söyleyen Avcı, hayatını kaybeden öğretmenler için ülke genelindeki imam hatip liselerinde 1001 hatmi şerif indirildiğini bildirdi.

"Dünya değişti" cümlesinin sık sık dile getirildiğine işaret eden Avcı, "Burada bir nükte yapacağım ama korkuyorum çünkü yaptığımız her şaka, olmayacak bir yerinden polemik konusu yapılıyor. Ama madem dilimizin ucuna geldi söyleyelim, dünya değişiyor, çok hızlı değişiyor hatta milli eğitim bakanlarından da hızlı değişiyor. Değişimin hızını göstermek bakımından bu bir ölçü olarak alınabilir" ifadelerini kullandı.

Çocukların artık okul dışı pek çok kaynaktan enforme edilmiş olarak okullara geldiğini söyleyen Avcı, şunları söyledi:

"Şimdi artık okulda öncelik, bilgi edindirmeden başka bir şeye kaydı. Eğitime veya terbiyeye kaydı. Biz artık ders verenden, bir şeyleri öğretenden de çok 'eğiten öğretmenler' olmak durumundayız. Mürebbi ve mürebbiye olmak durumundayız. Yani daha çok değerler eğitimine ağırlık vermek durumundayız."

Değerler eğitiminin ders konusu olması gerektiğini düşünenler bulunduğunu aktaran Avcı, "Her öğretmen aynı zamanda bir değerler eğitimcisidir. Matematik öğretmeni de fizik öğretmeni de müzik öğretmeni de beden eğitimi öğretmeni de sınıf öğretmeni de aynı zamanda ve öncelikle bir mürebbi veya mürebbiyedir" diye konuştu.

Bu alanda çok ciddi mesafeler aldıklarını, altyapı sorularını büyük ölçüde çözdüklerini ve çözmeye de devam edeceklerini ifade eden Avcı, Anadolu'nun pek çok şehrinde ve ilçesinde sınıf ortalamalarının 24'e düştüğünü söyledi.

Bunun sevindirici olduğunu ama daha yapacak çok işlerinin bulunduğunu dile getiren Avcı, şunları kaydetti:

"Son 12 yılda öğretmen sayımızı ikiye katladık, daha da alacağız. Ama sadece sayısal olarak çoğalmamız yetmiyor, aynı zamanda nitelik olarak da kendimizi yeniden gözden geçirmek zorundayız. Bunu da yapıyoruz. Gerek Öğretmen Strateji Belgesi gerek Öğretmen Akademisi Projesi ile öğretmen niteliğimizi inşallah bugünkü seviyelerimizin çok üzerine taşıyacağız. Bunu yapmaya mecburuz, aksi takdirde çocuklarımıza karşı mahcup oluruz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakan Avcı 81 ilden öğretmenleri kabul etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN