Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yabancı okullar kendi puanıyla öğrenci alacak

Yabancı özel okullar bu yıl da TEOG’u baz alarak kendi hesapladıkları puana göre öğrenci alacak. TEOG sınavlarının ağırlıkları ve derslerin katsayıları farklı hesaplanacak

Giriş Tarihi: 24.11.2015
Yabancı okullar kendi puanıyla öğrenci alacak
Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi'ndeki (TEOG) en önemli değişikliklerden biri geçen yıl yabancı özel okulların öğrenci kabulüyle ilgili oldu. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bu okulların yönetmeliklerini değiştirmesini ve nasıl öğrenci alacaklarını belirlemelerini istedi. Bu yıl da gözde yabancı özel okullar TEOG'u baz alarak kendi puanlarını hesaplayacak ve bu puana göre öğrenci alacak.

HER OKULUN KATSAYISI FARKLI

Bu yıl da TEOG sınavlarının ağırlıkları ve derslerin katsayıları farklı hesaplanacak.
Başta Amerikan Robert Lisesi olmak üzere Üsküdar, Tarsus, İzmir Amerikan ile Fransız liseleri TEOG'un Türkçe, Matematik, Fen ve Teknoloji, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük derslerinden yapılan toplam 8 sınavın sonucunu kullanacak, okul notlarını dikkate almayacak. Robert'te ilk sınav yüzde 30, ikinciler yüzde 70 etkili olacak. En yüksek puanı 1000 olarak belirlendi.
Bazıları ise tüm bu sınavların sonuçları ile birlikte okul notlarını da değerlendirecek.
İşte yabancı özel okulların nasıl puan hesaplaması yapacağına yönelik detaylar:
Özel Fransız liseleri: Saint Benoit, Saint Joseph, Notre Dame de Sion, İzmir Saint Joseph, Saint Michel gibi Fransız liseleri Türkçe, matematik, fen ve teknoloji ile inkılap tarihi derslerinden yapılan toplam 8 sınavın sonucunu kullanacak.
Birinci ve ikinci dönem yapılan sınavların etkisi yüzde 50 olacak. Okul notları dikkate alınmayacak. En yüksek puanları 900 olacak.
Özel İtalyan liseleri: 6 dersten yapılan toplam 12 sınavın tümünü kullanacak.
Ancak okul notları dikkate alınmayacak.
SEV Okulları: Sağlık ve Eğitim Vakfı'na (SEV) bağlı olarak hizmet veren orta öğretim kurumları Üsküdar Amerikan Lisesi, İzmir Amerikan Koleji, Tarsus Amerikan Koleji ve SEV Amerikan Koleji Türkçe, matematik, fen bilimleri ve inkılap derslerinin sonuçlarını dikkate alacak. Bu 4 dersin sınav sonuçları eşit ağırlıkta hesaplanacak, farklı katsayı kullanılmayacak. Aday öğrencilerin okul ortalamaları, puan hesaplamalarına dahil edilmeyecek. En yüksek puan 400 olacak.
Alman Lisesi: Türkçe, matematik, fen ve teknoloji ile yabancı dil derslerinden yapılan 8 sınavın sonucunu dikkate alacak.
Okul notlarını dikkate almayacak. Puanını 900 üzerinden açıklayacak.
Sankt Georg Avusturya Lisesi: 6 dersten 12 TEOG sınav sonucunun yanı sıra okul notlarını da kullanacak.

DEVLET OKULLARI YEP ESASLI

Anadolu ve fen liseleri başta olmak üzere devlete ait tüm liselere TEOG Yerleştirmeye Esas Puan (YEP) ile öğrenci alınacak.
Bu puan hesaplamasında 6 dersten yapılan toplam 12 sınav sonucu yüzde 70, 3 yıllık okul notları da yüzde 30 etkili olacak. YEP, 500 tam puan üzerinden açıklanacak.
Bu okullara tercih listesi hazırlanılarak merkezi yerleştirme ile öğrenci alınacak. Bazı özel okullar da hem YEP'i hem de merkezi yerleştirmeyi kullanacak.
Tercih listesine bu yıl 25 okul yazılacak. Okul türü ve il sınırlaması olmayacak.

NUSAYBİN'DE SINAV ERTELENDİ
Sokağa çıkma yasağı nedeniyle Mardin'in Nusaybin ilçesinde TEOG sınavı ileri bir tarihe ertelendi.
Öğrenciler, mazeret belirtmeksizin 12-13 Aralık'ta yapılacak olan sınava katılacaklar.
Merkezi ortak sınavlarda 200 bin öğretmen görev yapacak. Öğrenciler, yarın yapılacak birinci oturumda, Türkçe, matematik, din kültürü ve ahlak bilgisi, 26 Kasım Perşembe günkü ikinci oturumda ise fen, teknoloji, inkılap tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil derslerinden sınava girecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yabancı okullar kendi puanıyla öğrenci alacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN