Türkiye'nin en iyi haber sitesi

12 Aralık 2015 Cumartesi günü yapılan sınavın sorularına ve cevaplarına internet üzerinden ulaşabilirsiniz.

Giriş Tarihi: 14.12.2015 10:13 Güncelleme Tarihi: 14.12.2015 10:20
Ehliyet sınav soru ve cevapları

Ehliyet alabilmek içinde vatandaşların öncelikle geçmeleri gereken birkaç aşama vardır. Bunlardan ilki olarak ehliyet sınavına girip ehliyet alacak olan bireylerin doldurmaları gereken belli bir yaş sınırı vardır. 16 yaşını dolduran vatandaşlar motor, 18 yaşında olan vatandaşlar da araba ehliyeti alabilirler. Bunun için öncelikle adaylar öncelikle yazılı bir sınava tabi tutulurlar. Yazılı sınavdan 70 puan ve üzeri almayı başaran adaylar direksiyon kursuna gitme direksiyon sınavına girebilme hakkına sahip olabilirsiniz. Yeni yıl olan 2016 yılı itibari ile ehliyet sınavı tarihleri belirlenmiştir. Yeni ehliyet alacak sürücü adaylarını yakından ilgilendiren, Milli eğitim Bakanlığı MTSAS ehliyet sınavı tarihleri ve sınav ücreti yatırma tarihleri yayımlandı.

Ehliyet sınavına girecek olan sürücü adayları uygun tarihte ehliyet sınav başvurusunda bulunabilirler. Direksiyon sınavına girmeden önce sürü adayları bir haftalık sürüş dersleri almaktadırlar. Bu dersleri alırken yanlarında sürücü hocaları gözetmenliğinde derslerini alırlar. Geçtiğimiz ekimin son haftası ise bu kurslar son kez yapılmıştır. Hafta sonu da direksiyon sınavı yapılmıştır. Bu sınavda öğretmenler sürücüleri dikkatle izlerler.

Ehliyet sınavlarından başarıyla sonuç alan vatandaşlar bu şekilde ehliyet alabilirler. Ehliyete yazılan vatandaşların ödemesi gereken bazı ücretler vardır. Bunlardan ilki yazılı sınava girebilmek için 60 lira yatırmaları gerekir. Yazılı sınavdan geçip direksiyon sınava girecek olan sürücü adayları ise yine aynı şekilde bu kez 160 lira ücretlerini sınav tarihine kadar yatırmaları gerekir. İnternet sistemi sayesinde geçen yıllarda çıkan ehliyet sınav sorularına bakabilir, bu sayede ehliyet sınavına çalışabiliriz. Gelişen internet teknolojisi ile her türlü kolaylığa ve pratikliğe sahip olan biz vatandaşlar bu sistemler kapsamında oldukça büyük avantaj sahibi oluruz.

EHLİYET SINAV SORULARI İÇİN TIKLAYIN

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ehliyet sınav soru ve cevapları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN