KYK burs sonuçları belli oldu mu?

Giriş Tarihi: 21.12.2015 10:13
KYK burs sonuçları belli oldu mu?

KYK burs sonuçları hakkındaki bilgileri haberimizden görebilirsiniz. Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) sonuçları açıklandı mı? Öğrenciler merakla başvuru sonuçlarının açıklanacağı zamanı bekliyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı (GSB) resmi açıklamayı henüz yapmadı. Sonuçların yakın zamanda açıklanması bekleniyor. İşte KYK burs sonuçları hakkında son gelişmeler ve detaylı bilgiler.

KYK burs sonuçları ne zaman açıklanacak? KYK sonuçları hakkındaki bilgileri haberimizden görebilirsiniz. Gençlik ve Spor Bakanloığı'na bağlı olan Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) burs başvuru sonuçları açıklanmak üzere. Üniversite öğrencileri bir süredir burs/kredi sonuçlarının açıklanmasını bekliyor. Kyk sonuçları ile ilgili resmi açıklamayı Gençlik ve Spor Bakanlığı yapacak. İşte KYK kredi ve burs sonuçları ile ilgili son gelişmeler.

KYK kredim/bursum yattı mı? sorgulaması için tıklayınız

KYK'dan burs ve kredi kazananlara Ocak 2016'dan itibaren ödeme yapılacak.

KYK burs başvuru sonucu nasıl öğrenilir?

KYK sorgulama ile burs başvuru sonucunuzu öğrenmek için öncelikle Kredi Yurtlar Kurumu resmi web sayfası üzerinde açılan 2015-2016 burs ve kredi başvuru sonucu sorgulama sayfasına giriş yapınız. Ardından açılacak olan sayfada sizden birkaç kimlik bilginiz istenecektir. Bu bilgiler baba adı, T.C. kimlik numarası, cilt numarası, sıra numarasıve aile sıra numarası gibi bilgilerdir. İstenilen bu bilgileri doğru bir şekilde yazdıktan sonra ara butonuna tıklayınız. Bu şekilde açılan sayfadan burs ve kredi başvuru sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

Burs ve Kredi arasındaki farklar nelerdir?

1.Burs başbakanlık tarafından verilir ve geri ödemesi yoktur FAKAT kredinin geri ödemesi vardır.
2.Bursunuzun devamı için çeşitli şartları sağlamanız gerekmektedir. Disiplin ve not şartı. (ayrıntılar için üniversitenize veya kyk'ya ulaşabilirsiniz.)

3.Kredi alırsanız geri ödemesi vardır ve beyaz eşyaya endexli faiz oranlarına göre anaparaya faiz eklenerek sizlerden tahsil edilir.

4.Kredi ödemesi ilk sigorta başlangıcında başlar veya öğrencilikten 2 yıl sonra. Bu süreyi uzattırabilir, taksitlendirme yapabilir ve çeşitli yollar deneyebilirsiniz.

5.Bursunuz başarısızlık nedeniyle düşerse artık burs değil kredi almış olursunuz. Yani bursunuz krediye dönüşür.

2016 KYK Bursları Ne Kadar Olacak

KYK 2016 burs miktarı ne kadar olacak? kyk burs ödemeleri aylık olarak mı yapılacak? Burs kazanan öğrenciler için 2015-2016 kyk burs miktarı açıklandı. 4 kasımda sona eren kyk burs kredi başvurularının ardından kredi yurtlar kurumuna öğrenim bursu,başbakanlık bursu için başvuru yapan öğrenciler sonuçların açıklanması için beklemeye başladı
KYK burs ve kyk öğrenim kredisi sonuçları kadar öğrenciler ödenecek burs miktarını da merak ediyor..kyk burs miktarı sorgulama yapan öğrenciler için burs miktarlarını yazıyoruz..

Bu yıl kyk bursu ne kadar olacak diye merak eden öğrencilere başbakan Ahmet Davutoğlu seçimler öncesi yaptıgı mitingde müjde vermişti

2015-2016 yılında kyk burs başvurusu yapan yükseköğrenim öğrencileri için burs miktarı 330 tl den 400 tl ye yükseltildi..Her sene enflasyon oranında artış yapılan burs kredi miktarı 2016 yılı için enflasyondan fazla olarak 400 tl olarak başbakan tarafından açıklandı.Seçim vaatleri içinde yer alan kyk burs miktarının artırılması akp nin tek başına iktidara gelmesiyle kesinlik kazandı.. Buna göre 2015-2016 yılı kyk burs başvurusu yapan ve kyk öğrenim bursu kazanan öğrencilere 2016 ocak ayından itibaren her ay 400 tl burs ödenecek.

KYK Burs ücretleri ne kadar?

Bakanlıktan verilen bilgiye göre 2015 yılı itibarıyla 1.002.222'si öğrenim kredisi, 373.548 'si burs olmak üzere toplam 1.375.770 öğrenci bu imkandan yararlanıyor. Lisans öğrencilerine aylık 330 TL, yüksek lisans öğrencilerine aylık 660 TL, doktora öğrencileri ise aylık 990 TL kredi veya burs ödemesi yapılıyor. Ayrıca başarılı öğrencileri teşvik etmek amacıyla ÖSYM sınavında her puan türünde ilk 100'e giren öğrenciye ve amatör spor dallarında milli olmuş öğrencilere 990 TL veriliyor.

Kredi ve Yurtlar Kurumu KYKNET'le Çağ Atladı

Kredi ve Yurtlar Kurumunda bu yıl birçok ilke imza atıldı. Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu, yeni dönemde hayata geçirilen KYKNET ile daha hızlı çalışan, ihtiyaçlara hızlı cevap verebilen ve kolay kullanılabilen bir sisteme kavuştu.
KYKNET ayrıcalığı ile öğrenciler yurt kayıtlarını güvenli ve hızlı bir şekilde yapma imkânı buldu.

Birçok ilki ve kolaylığı bünyesinde barındıran KYKNET sisteminde; Yurt Kaydı, Beslenme Takibi, Burs ve Yurt İşlemleri, Hızlı ve Etkin İş Yönetimi, Eğitim–Faaliyet Daveti ve Kaydı, Elektronik Tahsilat ve Mali Kaynaklar Yönetimi, Kurumsal İletişim gibi birçok işlem zaman ve kırtasiye tasarrufu ile gerçekleştirilebiliyor.

Başvuru Mağduriyetine SMS'li Çözüm

KYK, önceki yıllarda yurdu kazanmasına rağmen süreci takip edemeyip zamanında başvuramadıkları için bu haklarını kaybederek mağdur olan öğrencilerin mağduriyetine de çözüm buldu. Bu yıl ilk kez gerçekleştirilen uygulama ile yurda yerleşmeye hak kazanan öğrencileri başvuru süreci konusunda SMS yolu ile bilgilendirerek mağduriyetlerin önüne geçildi.

Artık Kayıtlar Bir Tık Ötede

KYKNET ile kayıt çilesi de sona erdi. Önceki yıllarda yurda yerleşmeye hak kazanan öğrencilerin yurdun bulunduğu şehre şahsen gidip başvurmaları gerekiyordu. Ancak yeni sistemle yurt kayıtları KYKNET üzerinden evden çıkmadan kolaylıkla ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. Yurt ücretlerini elden teslim etmelerine gerek kalmadan ücretlerini bankaya yatırmaları ile sistem öğrenci kayıt işlemlerindeki külfete son verildi. Sistem üzerinden kaydını yaptıran öğrencilerin kalacağı yurt, blok, kat, oda ve hatta yatağı bile yurda gitmeden belirleniyor.

Kayıt İşlemlerinde Öğrencilerin Mobil Tercihi

Bu sistemle başvuru ve sonuç açıklama süreçlerinde öğrencilerin yüzde 56,19'u mobil sistemleri kullanarak işlemlerini mekân kısıtlaması olmadan güvenli ve en kısa sürede yapma imkânı buldu.

Yüzde 100 Adil Yerleştirme

Adil bir yerleştirme için diğer kamu kurumları ile işbirliği yapan KYK, yerleştirmeleri hakkaniyet ve adalet ölçüleri içerisinde gerçekleştirdi. Öğrencilerin online kayıt sırasında yaptığı beyanlar 11 kamu kurumunun süzgecinden geçirilerek gerçek ihtiyaç sahiplerine yurtlarda kalma imkânı sağlandı.

Bekleme Süresi Kısaldı

KYKNET sistemi ile bu yıl ilk kez yedeklere sıra gelme süresi de kısaldı. Üniversitelerin eğitim-öğretime başlama tarihlerinden önce 3. yerleştirmeler yapılarak öğrencilerin mağduriyetleri önlendi.

KYK burs sonuçları hakkındaki en güncel bilgileri haberimizden görebilirsiniz. KYK kredim/bursum yattı mı? sorusunun yanıtını buradan öğrenebilirsiniz. Gençlik ve Spor Bakanlığı (GSB) kapsamındaki Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) sonuçlarının ne zaman açıklanacağı merak konusu oldu. Üniversite öğrencileri sonuçlar online olarak Yurtkur adresinden öğrenebilecek. İşte KYK bur sonuçları hakkındaki tüm detaylar.

KYK'da bu hafta kültür, sanat ve sporla dopdolu geçti


Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından yurtlarda barınan öğrencilerin kişisel gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla düzenlenen etkinlikler devam ediyor.

Bu hafta çeşitli etkinlikler kapsamında gazeteci-yazar Abdurrahman Dilipak, hattat Prof. Dr. Hüsrev Subaşı ve eski milli futbolcu Metin Tekin, KYK'lı gençlerle buluştu.

Yaşayan Hazineler programı kapsamında gazeteci-yazar Abdurrahman Dilipak, Giresun'da KYK'lı gençlere seslendi. Gençlere kendi eğitim hayatından örnekler veren Dilipak, bugün artık gençlerin çok güzel yurtlarda kaldığını ve kendileri için önemli etkinlikler düzenlendiğini kaydetti. Bu konferans ve seminerlerin öğrenciler için önemli olduğunu dile getiren Dilipak, iyi bir akademik kariyer için dil öğrenmenin gerekliliğine vurgu yaptı. Gençlerden, özellikle İngilizceyi mutlaka öğrenmelerini isteyen Dilipak, ayrıca Osmanlıca, Farsça ve Arapça öğrenmenin ve sanatsal etkinliklerin de gençleri bir adım daha öteye taşıyacağına işaret etti.

"Babadan miras, kulaktan dolma bilgilerle din öğrenilmez." diyen Dilipak, gençlerin mutlaka doğru dini bilgilerle donanması gerektiğini ve kendi branşlarına verdiği değeri dini öğrenmeye de vermeleri gerektiğini söyledi.
"Arkamda bir savaşın kurbanı olacak çocuklar istemiyorum. Biz adaletten ve özgürlükten yana bir dünya istiyoruz." diyen Dilipak, birlik, beraberlik ve kardeşliğin önemine vurgu yaptı, insanlık için adaletten, barıştan ve hürriyetten yana yeni bir dünya kurmak istediklerini söyledi.

Dilipak, konuşmasının ardından öğrencilerinin sorularını da cevapladı.

Cismani aletlerle ortaya çıkan ruhani hendese; hat

Yaşayan Hazineler programı çerçevesinde KYK'lı gençlerle buluşan bir diğer isim de Hattat Prof. Dr. Hüsrev Subaşı oldu. "Prof. Dr. Hüsrev Subaşı ile Sanat ve Kültür Mirasımız üzerine Düşünceler" başlığı altında Artvin ve Rize'de düzenlenen programlarda gençlerle buluşan Subaşı, hat sanatının tarihi ve gelişimi hakkında bilgi verdi. Sanatın insan hayatındaki önemine vurgu yapan Subaşı, hat çalışmalarına ilişkin de bilgi verdi. Gençlerden etraflarındaki yaşamı fark etmelerini isteyen Subaşı, ülkemizdeki tarihi eserlerden çeşitli hat örnekleri de sundu.

Artvin Çoruh Üniversitesi Nihat Gökyiğit Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen programa Vali Kemal Cirit de katıldı.

KYK'lı gençler efsane futbolcuyla buluştu

KYK'lı gençler Bursa'da da efsane milli futbolcu Metin Tekin ile buluştu. Kariyer Sohbetleri kapsamında gerçekleştirilen programda konuşan Metin Tekin, günümüz gençliğinin içinde bulunduğu imkanlara dikkat çekti. Bugünkü gençlerin kendilerine göre çok daha şanslı olduğunu belirten Tekin, kendi gençliği döneminde kariyer planlaması konusunda bugünkü gibi profesyonel oluşumların olmadığını, hedeflerine ulaşmak için sadece hayallerini takip ettiklerini söyledi.
Başarıya giden yolda kişinin azim ve kararlılığının da en az kariyer planlaması kadar gerekli olduğuna işaret eden Tekin, kendi hayatından da örnekler verdi. Futbol tutkunu bir babanın oğlu olmasının spor kariyeri adına en büyük şansı olduğunu söyleyen Tekin, çok çalışmanın, hayallere ulaşmak adına yapılacak en doğru şey olduğunu vurguladı. Tekin, çok çalışarak iki büyük hayali olan üniversiteyi kazanma ve Beşiktaş'ta futbol oynama hayallerini henüz 18 yaşında iken gerçekleştirebildiğini söyledi. Hayallerine ulaşmış biri olarak hala birçok hayalinin de olduğunu kaydeden Tekin, şimdi de bu hayallerine ulaşmak için çalıştığını belirtti.

Programın ardından öğrencilerin sorularını da cevaplayan Tekin, gençlerin fotoğraf çekilme isteklerini de geri çevirmedi.
KYK burs sonuçları hakkındaki bilgileri haberimizden görebilirsiniz. Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) sonuçları açıklandı mı? Öğrenciler merakla başvuru sonuçlarının açıklanacağı zamanı bekliyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı (GSB) resmi açıklamayı henüz yapmadı. Sonuçların yakın zamanda açıklanması bekleniyor. İşte KYK burs sonuçları hakkında son gelişmeler ve detaylı bilgiler.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
KYK burs sonuçları belli oldu mu?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN