Türkiye'nin en iyi haber sitesi

34 yıllık Yükseköğretim Kanunu'nu değiştiriyor

Giriş Tarihi: 25.12.2015 11:33
YÖK 34 yıllık Yükseköğretim Kanunu'nu değiştiriyor

Yükseköğretim Kurulu'nun (), Yükseköğretim Kanunu'na ilişkin tasarı çalışmasını başlattığı bildirildi.

'ten yapılan yazılı açıklamada, kurulun, Anayasa tarafından yükseköğretimi planlamak, düzenlemek, yönetmek ve denetlemekten sorumlu olarak görevlendirildiği aktarıldı.

Açıklamada, son yıllarda yükseköğretimdeki sayısal büyümenin, YÖK'e yeni sorumluluklar getirdiği ve sistemin pek çok alanında yurt içi ve dışındaki gelişmelere cevap verecek kuramsal ve kurumsal değişikliği gerçekleştirmesini gerekli kıldığı ifade edildi.

Yeniden yapılanma için gerekli yasal düzenlemenin bu üç referans çerçevesinde gerçekleştirilmesi gerektiğinin düşünüldüğü anlatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bu yeniden yapılanma, çeşitlilik, performans değerlendirilmesi, rekabet, kalite güvencesi gibi evrensel kavramların oluşturduğu bir zeminde gerçekleşmelidir. Bu temel zihniyet ve ilkeler çerçevesinde, yükseköğretimin yeniden yapılandırılması çalışmaları belli bir süreç dahilinde yürütülecektir. Çok kısa bir zaman içerisinde öncelikle üniversitelerimizin rektörlerinin, daha sonra konunun diğer ilgili bütün taraflarının katkılarının teminine çalışılacak, şeffaflık ve katılımcılık ile bu süreç yürütülecektir."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
YÖK 34 yıllık Yükseköğretim Kanunu'nu değiştiriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN