larında ‘ci’ dönemi

'nin larda "ci" adı ile başlattığı yeni uygulamayla ÖSYM Başkanlığı'nda üst düzey görevlilerden bir kısmı, sınavlara aday gibi girip, soruları yanıtlıyor ve denetim yapıyor.

Giriş Tarihi: 27.12.2015 17:22 Güncelleme Tarihi: 27.12.2015 18:05
ÖSYM sınavlarında ‘gizli gözlemci’ dönemi

Başkanlığı'ndan alınan bilgiye göre, ÖSYM, larda güvenliği sağlamak için kamera ve sınav görevlileriyle çalışıyor. ÖSYM'nin yeni başlattığı ci görevi ile sınavlara aday olarak gönderilen ÖSYM görevlileri sınav sürecini denetliyor. Gizli gözlemciler, aynı bir aday gibi uygun kimlik ve üst aramasından geçerek sınava giriyor ve sınav kurallarına uygun şekilde optik formu doldurup sınav sorularını çözüyor. Bu kişiler, tüm adaylarla eşit koşulda sınava giriyorlar ve adaylarla aynı kurallara riayet ediyorlar. ÖSYM kameraları ile bu kişilerin de sınavları izleniyor ancak sınavları değerlendirilmeye alınmıyor. Bu gizli ve özel görevle görevlendirilen ÖSYM temsilcileri kendilerinden şüphelendirmemeleri konusunda görev öncesi uyarılıyor.

Kaç kişinin nerede bu gözlemleri yaptığı konusu gizli tutulduğundan şu ana kadar görev yapmış olan kişi sayısı konusunda bilgi verilemiyor. Gizli gözlemciler, sınav sonrası bir rapor tutuyor. Gözlemcilerin, "ÖSYM adına temsilciyim" dese dahi elinde bunu ispat edecek bir belgesi bulunmuyor. ÖSYM'nin bu sistemi tüm illere yaygınlaştırmak üzere çalıştığı kaydedildi. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir'in de gizli gözlemci sıfatıyla ALES sınavına girdiği belirtildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ÖSYM sınavlarında ‘gizli gözlemci’ dönemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN