Türkiye'nin en iyi haber sitesi

sisteminde nasıl işlem yapılır?

birçok kamu kurum ve kuruluşlarının devlet dairelerinde sunduğu hizmeti online olarak sunmaktadır. Bu işlemleri yapmak için E-Devlet giriş seçeneklerini kullanmanız gerekiyor.

Giriş Tarihi: 8.1.2016 11:12
E-Devlet sisteminde nasıl işlem yapılır?
Modern teknoloji yaşamın her alanında kendisine en etkin şekilde yer bulurken sağladığı önemli kolaylıklar ve avantajlar dolayısıyla insanlar tarafından son derece sık ve yoğun bir şekilde kullanılıyor.

Özellikle de dijital hizmetlerin sağladığı önemli işlem kolaylıkları sayesinde sadece dakikalar içerisinde pek çok alandaki işleminin gerçekleştirilebiliyor olması da internet hizmetlerinin her geçen gün insanların yaşamları içerisinde çok daha etkin bir biçimde kendisine yer edinmesine yol açıyor.

Dijital teknolojileri en aktif şekilde kullanan kamu kurumları ise vatandaşın kamu işlemlerinde de internet hız ve kolaylıklarından yararlanarak sadece dakikalar içerisinde kamu işlemleri gerçekleştirebilme kolaylığından yararlanabilmesine yardımcı oluyor.

Günümüzde internet üzerinde kamu kurumları tarafından hizmete açılan dijital hizmetlerin vatandaşlar tarafından tek bir portal üzerinde rahatlıkla kullanılabilmesine olanak sağlaması amacı ile hizmete açılan sanal devlet portalı sistemi bulunuyor.

Başbakanlık bünyesinde hizmet veren ve vatandaşların sadece dakikalar içerisinde kamu kurumlarının online hizmet uygulamalarını kullanarak, kamu işlemlerini gerçekleştirebilme fırsatına sahip olmasını sağlayan sanal devlet portalı günümüz modern Türkiye'sinin kamu işleyişi içerisinde so derece etkin bir rol üstleniyor.

Özellikle de günümüzün modern teknolojileri sayesinde internete son derece pratik ve kolay bir şekilde erişim sağlayabilen vatandaşlar, internete erişim sağlayabildiği her noktada kamu işlemleri yapabilme imkanına sahip olabiliyor. Bu durum vatandaşın artık en basit işlemler için bile kamu kurumlarının binalarına giderek uzun saatlerini alacak sıra bekleme ve yorucu evrak işlemlerinde oluşan bürokrasi çilesi ile uğraşmak zorunda kalmamasını sağlıyor ki vatandaşlar böylelikle sadece dakikalar içerisinde kamu işlemlerini gerçekleştirebilme imkanına sahip olabiliyor.

Günümüzde vatandaş artık internete evden veya ofisten gibi bulunduğu ortam içerisinde internete kolay bir şekilde erişim sağlayarak, dijital platform üzerinde yer alan turkiye.gov.tr adresinden kamu hizmet uygulamalarını kullanabiliyor.

Türkiye'de sanal devlet portalının vatandaşa sunulan kamu hizmetlerinde bu denli aktif biçimde kullanılıyor olması vatandaşın daha modern ve daha kaliteli kamu hizmetleri alabilmesini sağlarken aynı zamanda da kamu kurumlarının iş yükünün de büyük oranlarda azaltılabilmesine yardımcı oluyor.

Türkiye'de çok uzun yıllardır vatandaşların yoğun işlem başvuruları nedeni ile kamu kurumlarında oldukça büyük bir iş yükü ortaya çıkıyor ki bu durum kurum içi işleyişinin son derece ağır ve köhnemiş bir hale gelmesine yol açıyor.

Bu durumda vatandaşa sunulan kamu hizmetlerinin çağın gerisinde kalmasına ve vatandaşların ihtiyaçlarını karşılayamamasına neden oluyor. Bu yüzden gelişen teknolojinin sağladığı yeni nesil teknolojik imkanları kullanarak vatandaşa sundukları kamu hizmetlerinde internet altyapısını aktif olarak kullanmaya başlayan kamu kurumlarının dijital platform üzerinde yer alan online hizmetleri ile vatandaşlar dakikalar içerisinde kamu işlemlerini yapabiliyor.

Özellikle de vatandaşların günün her saatinde sadece birkaç dakikasını ayırarak eskiden uzun saatlerini vererek gerçekleştirdiği kamu işlemlerini gerçekleştirebilme kolaylığına sahip olması vatandaşların sanal devlet portalı e-Devlet sistemini son derece aktif bir şekilde kullanmasına yol açıyor.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı bünyesinde Başbakanlık yetkisi ile geliştirilerek vatandaşın hizmetine sunulan sanal devlet portalı üzerinde interneti aktif olarak kullanan her bir kamu kurumunun dijital hizmet uygulamaları bulunuyor.

Ayrıca vatandaşlara ait olan vatandaşlık bilgilerinin de yer aldığı sanal bir devlet portalı olan e-Devlet sistemi üzerinde günün her saatinde mesai saati koşulu olmaksızın işlem yapılabiliyor. Özellikle kamu kurumları ile yapılan pek çok işlemin veya alınan evrakların yasal geçerliliğinin bulunuyor olması günümüz modern kamu hizmetlerinde sanal devlet portalı e-Devlet sisteminin son derece önemli ve aktif bir role sahip olmasına yol açıyor.

Dijital platform üzerinde yer alan sanal devlet portalına vatandaş tarafından internete erişim sağlanabilen her noktadan turkiye.gov.tr adresi aracılığı ile kullanılabiliyor. Ancak sanal devlet portalı e-Devlet sistemi üzerinde yer alan her kamu hizmet uygulamasında yapılan işlemlerin ve vatandaşlık bilgilerinin son derece önemli kişisel bilgiler olması nedeni ile yüksek güvenlik önlemleri bulunuyor.

Bu nedenle de günümüzde vatandaşların sanal devlet portalı e-Devlet sisteminde yer alan kamu hizmet uygulamalarını kullanabilmek için öncelikli olarak kimlik doğrulaması yapmaları gerekiyor. Vatandaşlar sanal devlet portalı e-Devlet sistemi üzerinde yer alan 'sisteme giriş' ekranında 4 farklı yüksek güvenlikli giriş yöntemlerinden herhangi birisini kullanarak kimlik doğrulama işlemlerini dakikalar içerisinde gerçekleştirebiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
E-Devlet sisteminde nasıl işlem yapılır?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN